Django, Groovy Grails, PHP lub inne

0

Jakiego języka i framoworku warto się uczyć, jeśli chodzi o przyszłość/pracę itd. Obecnie programuję w Javie, szukam czegoś nowego do nauki.

Region Wrocław.

Co polecacie:

  • PHP popularne i chyba łatwe, dużo pracy, czy warto
  • Django, czytałem o wielu zaletach
  • Groovy/Grails - często o nich piszą na blogach Javowych, czy to standard, że Javowcy idą w tym kierunku

Jak mają się te technologie?
Ile jest firm w tym rejonie zajmujących się konkretną technologią?

1

Wybierz sobie przede wszystkim efektywny język, no chyba że chcesz się zaszyć w korporacji utrzymującej 10-letnie krowy i zajmować się duperelami. Wtedy najlepiej wybrać COBOLa, bo tam chyba są największe płace (z tego co słyszałem).

Nawet w Scali we Wrocku możesz znaleźć robotę: http://www.power.com.pl/pl/praca/aktualne_oferty_pracy/praktyki/Praktyki

praca nad istniejącymi aplikacjami tworzonymi w technologiach Oracle, Java, Scala

Sabre szuka developerów Scali na stanowisko Senior Programmer, ale to w Krakowie.

Groovy jest bardziej zasobożerne od języka Java pod każdym względem, w zasadzie dla mnie jedyną zaletą Groovy mogłoby być łatwe tworzenie skryptów.

Gdybyś np postanowił wyjechać z kraju to na Zachodzie używa się nie tylko mainstreamowych języków. Dużą popularność ma Erlang, Clojure, Ruby i na przykład Scala :) Przykładowe oferty pracy: http://www.indeed.co.uk/scala-jobs W Londynie spokojnie można zarobić np 100.000 funtów rocznie pisząc w Javie, Scali i Clojure: http://www.ukstaffsearch.com/jobs/details/548750/?a_aid=indeed&utm_source=Indeed&utm_medium=organic&utm_campaign=Indeed

Ogólnie sprawa jest taka, że Polska to nadal programistyczne zadupie i szuka się tutaj przede wszystkim murzynów od języków Java i C#.

0

Tak, wiem, że polska jest jaka jest.

A co do Scali, to lepiej niż Python?
A jaki jest framework webowy do Scali?

Cobol i temu podobne, odpadają.

1

Tzn nie mówię, żebyć konkretnie się na Scalę przerzucał, bo jak na razie mało w tym jest pracy, zwłaszcza dla początkujących. Myślę, że aby znaleźć dobrą pracę na początek musisz przede wszystkim znać jakieś dobre frameworki/ API Javowe typu: Hibernate, JPA, Apache Wicket, Google Guice, Spring, czasem przydaje się np JMS, JMX itp itd Przy okazji możesz uczyć się Groovy czy Scali (myślę, że za parę lat będzie można wybierać w dowolnym momencie w przynajmniej kilku ofertach Scali na duże miasto).

Python, PHP, Ruby, etc to rzeczy zupełnie odległe od platformy Java, a z drugiej strony Scala, Clojure, Groovy są generalnie zaprojektowane tak, aby się łatwo z językiem Java integrowały, zresztą same latają na JVMach. W Scali, Clojure, Groovy, etc z powodzeniem i bezproblemowo możesz korzystać z typowo Javowych rozwiązań. Inaczej mówiąc: to czego nauczyłeś się pisząc w Javie, możesz spokojnie wykorzystać pisząc w kompilowanych na JVMy językach jak: Scala, Clojure czy Groovy. Oczywiście język Java, Scala, Clojure i Groovy to nie jedyne języki na JVM, są przecież chociażby Jython, JRuby, i setki innych, ale są one mało używane.

Frameworkiem webowym napisanym w Scali jest np Liftweb: http://liftweb.net/ natomiast wiele ludzi (ale nie wiem ile procentowo) piszących w Scali korzysta z Javowych frameworków np Apache Wicket.

1

Nie mam zamiaru nudzić Ciebie technicznym bełkotem, ale wybór technologi webowej ma coraz mniejsze znaczenie pod względem praktycznym. Te różnice zasadniczo się zacierają i nie odgrywają tak istotnej roli. Głównie dominują własne gusta, tak by było możliwie "naturalnie" (http://xion.org.pl/2011/08/17/nie-mow-mi-co-jest-naturalne/).

Widzę, że chcesz wytypować technologię dającą najlepsze perspektywy do zarabiania pieniędzy. To błędne myślenie, rzuć okiem na ten wątek: http://devpytania.pl/questions/15223/technologia-na-najatwiejsze-10-kafli

Przy okazji, nie wiem, czy wiesz, ale Wibowit to gość, który jest zaślepiony rozwiązaniami na bazie JVM. Dlatego nie bierz poważnie jego subiektywnego wywodu. On po prostu opisał to za czym przeważnie szaleje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1