Zhakowane konto na fb co robić?

0

Dziś o godzinie 5 jak się obudziłem dostałem info na maila, że ktoś próbował zmienić hasło, zanim zdążyłem wejść na konto zmienić maila i hasło na nowe po próbie zmiany wylogowało mnie z sesji i niestety mail już był zmieniony, a po wpisaniu starego hasła wyświetlało się tylko, że to jest stare hasło, info o możliwości zmiany hasła po kliknięciu był jakiś inny mail założony na interii.

I zastanawiam się co teraz robić jakie kroki podjąć w celu odzyskania konta jak się nie da to chociaż jak najszybszego jego zabezpieczenia/zablokowania, bo 1 raz jestem w takiej sytuacji?

Jak dotąd znalazłem jakąś procedurę fb zabezpieczenia konta, że podaje się nowego maila i wysyła dokument tożsamości na odpowiedź mają 30 dni. Wygląda to tak: https://zapodaj.net/256c1929451a0.jpg.html

Do tego wysłałem obszerne wyjaśnienia całej sytuacji w formularzu pod tym linkiem -> https://www.facebook.com/help/contact/357439354283890 z screenami tych maili, zmian haseł, próby odzyskania konta, screenami aktywności z mojego konta na fb z mojego telefonu co miałem w pamięci i opisem co ostatnio wstawiałem, komentowałem na fb, do jakich grup dołączyłem itp. żeby poza skanem dowodu mieli pewność, że ja to ja. Ale może znacie jakieś inne linki/numery do kontaktu z facebookiem żeby jak najszybciej zablokowali konto?

I teraz się zastanawiam czy iść na poważnie na policję i zgłosić o tym fakcie czy poczekać i sobie odpuścić? Bo tak jakby gość coś zaczął odpierniczać na fb żeby nie było na mnie? Z 2 strony myślę czy nie zignorują sprawy takiej, jeszcze teraz w czasach covidowych. Mam też maile z info o zmianie haseł i pierwsza zmiana hasła była z IP sieci Play adres IP jest podany w wiadomości którą dostałem na gmaila, drugie pewnie przez jakiegoś VPN'a z Budapesztu, może po tym IP z sieci Play by doszli kto to? Co sądzicie zgłaszać w takiej sytuacji? Btw. gość zmienił maila na jakiś inny na portalu interia, więc na pewno jest z Polski.

3
  1. Używać 2FA
  2. Używać SSS jako mechanizmu odzyskiwania dostępu do konta (typujesz N osób ze swoich znajomych i później K z nich musi ci dać "sekret" za pomocą którego odzyskujesz dostęp)
  3. Nie re-używać tych samych haseł w różnych miejscach, nie używać prostych/krótkich haseł
  4. Używać password managera (np. keepass) i losowo generowanych długich haseł

Policja? xD

0

Jak najbardziej zgłaszaj na policję. Może nie znajdą, ale nie szkodzi, żeby poszukali. Dostaną jakieś adresy IP, może operator ustali, kto był abonentem. Tak samo może uda się ustalić kolesia po mailu. Oczywiście - szanse są niewielkie, ale Ty niczego nie tracisz. A do tego - jak piszesz, jakby typ zaczął robić gnój z Twojego konta (np. wejdzie na profil sejmu i napisze, że za 3 dni planuje wysadzić ich w powietrze) to masz jakąś podkładkę, że to nie Ty i zamiast siedzieć 2 miesiące do wyjaśnienia, są szanse, że tego samego dnia po południu Cię wypuszczą ;)

Miałem podobną sytuację parę miesięcy temu, opisałem ją na blogu - Dzisiaj z rana do firmy wpad.... Ogólnie to za wielu szczegółów nie mogę podać, ale tutaj ktoś wysłał maila z pewnymi rzeczami, które się nie spodobały. Mając jedynie maila, w ciągu ok. 2 tygodni autora namierzyli, wpadli na chatę, zgarnęli razem z telefonami i komputerami, a potem zjawili się w firmie i skonfiskowali jego sprzęt. Jest to jak najbardziej realny scenariusz, więc ja bym się nie wahał i szedł na policję.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1