Czy opłaca się kupować książki programistyczne sprzed wczoraj?

1

Jak wszyscy dobrze wiemy programowanie to taka dziedzina, gdzie wszystko zmienia się z dnia na dzień i trzeba być na bieżąco. Książki to prawdziwa kopalnia wiedzy, ale czy opłaca się kupić książkę, która była wydana np. w 2013 roku, albo nawet wcześniej? Ostatnio kupiłem książkę PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW (4th Edition) i ku mojemu zdziwieniu pomimo daty wydania w 2009 roku jestem bardzo zadowolony. Zastanawia mnie, czy miałem farta, czy może to kwestia języka (jedne się zmieniają bardziej dynamicznie inne mniej), czy np. rzeczona pozycja przedstawia tzw. core, które jest stałe na przestrzeni kilku lat w danym języku i dlatego okazała się przydatna. Jak to jest z tymi książkami waszym zdaniem?

4

Książek do konkretnej technologii /wersji danej technologii moim zdaniem w ogóle nie warto kupować. Jak już opanujesz core danej technologii to potem dokumentacja w zupełności wystarcza.
Jeśli już kupować książki to takie z dziedzin które sie nie zmieniają tak szybko -> algorytmika, konstrukcja baz danych, teoria kompilacji etc. Wbrew pozorom można tam wyczytać bardzo ciekawe rzeczy i są one na czasie przez całe lata.

0

poza tym co wymienil @Shalom dodalabym jeszcze wzorce projektowe. z ksiazek poswieconych konkretnej technologii - zmiany w clr czy jvm z wersji na wersje sa raczej kosmetyczne, jesli przeczytasz 2 letnia ksiazke i ja zrozumiesz, to doczytanie co sie ostatnio zmienilo zwykle wystarczy (chyba ze cos cie bardziej interesuje/dotyczy)

2
Fi3rce napisał(a):

Jak wszyscy dobrze wiemy programowanie to taka dziedzina, gdzie wszystko zmienia się z dnia na dzień i trzeba być na bieżąco.

W programowaniu dużo rzeczy się zmienia szybko, ale w pracy programisty to już nie tak prędko ;)

Nieraz się rozwija jakiś stary system, którego nie opłaca się przepisywać od zera do nowej technologii (bo po przepisywaniu wyjdzie kolejna technologia, do której chciałoby się przenieść dany projekt, itd... :D ).

Książka może Ci się przydać, jak przyjdzie Ci się zmierzyć z nieużywanymi dotąd technologiami, ale szkoda kupować na zapas. Jak już, to naciągnij pracodawcę.

0

Nie wszystko równie szybko się starzeje. Ostatnio kupiłem książkę do wzorców projektowych, nowe wydanie ale książka z 1998 roku.

4

Niedawno kupiłem książkę z 2003 roku za 1 pensa + transport (Amazon).
Książka zawiera materiał referencyjny i dobre praktyki z danej technologii.
Bez niej pewnie bym musiał w tej technologii pracować pół roku do roku żeby to ogarnąć.
Albo mieć cierpliwego mentora który by wytrzymał ciąg pytań "dlaczego?".

Książki z danej technologii warto kupować, tylko oczywiście nie wszystkie.
Czasami jest tak, że książka jest sprofilowana ("cookbook", "reference", "anti-patterns") i wtedy warto kupić jeszcze inną sprofilowaną inaczej.

Książki przyspieszają poznawanie technologii, ale można się bez nich obyć. Trwa to dłużej ale jest możliwe.

Kompletnie nie wyobrażam sobie poznawanie C++ bez książki. Nawet bez dwóch-trzech książek. Pewnie przez ilość materiału jaką o tym języku trzeba poznać.

0
Shalom napisał(a):

Książek do konkretnej technologii /wersji danej technologii moim zdaniem w ogóle nie warto kupować. Jak już opanujesz core danej technologii to potem dokumentacja w zupełności wystarcza.

W zasadzie się zgadzam, ale moim zdaniem, żeby opanować 'core', często jest efektywne i przyjemne właśnie wsparcie się dobrą książką.

Skoro piszesz "nie warto", to co chcesz oszczędzić? Pieniądze, miejsce na półce, czy w walizce, płuca od kurzu? ;) Może większy sens ma oszczędzanie przede wszystkim własnego czasu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1