Jaką drogą najszybciej do pracy zdalnej?

0

Cześć,
z powodów osobistych i zdrowotnych muszę zmienić branżę i przejść maksymalnie na pracę zdalną. Wydaje mi się, że programowanie jest najbardziej predysponowane do tej pracy.

Ostatnio programowałem w latach 90, znam podstawy kilku języków, ale nic z nowych technologii.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie zacznę od razu jako zdalny, bo trzeba Juniora z 2 lata odbębnić gdzieś na etacie. Ale zanim zostanę Juniorem, muszę się czegoś nauczyć współczesnego. Mam na to mniej więcej rok, bo obecną pracę będę wykonywał do czerwca 2019.

I teraz, skoro zaczynam od zera, tabula rasa, to szukam jakiejś porady u Was. Jaki kierunek obrać i czego się uczyć, żeby od września 2019 móc wskoczyć na etat jako Junior, ale potem w miarę szybko przejść na pracę zdalną.

Z minusów jest to, że nie mam zupełnie talentów estetycznych, więc wszelkie zabawy we frontendowe HTMLe/CSSy się nie sprawdzą, bo nijak nie zrobię czegoś ładnego.

Na razie dumałem nad takimi rzeczami jak:

a) Java + Spring. Lubię Javę, podoba mi się, w tym języku docelowo można ładnie zarobić. Ale z tego co wiem, to raczej rzeczy Wielkiego Biznesu się pisze i zatrudnia się korpo-ludki, więc to chyba nie jest uliczka w szybkie przejście na Zdalnego.

b) Android. Zaleta: Okolice Javy, którą lubię, większa szansa na zdalność, ale mówiono mi, że na Androidzie specjalnie zarobić nie można i dochody niskie są w porównaniu z innymi technologiami i raczej ciężko się utrzymać na swoim z tego.

c) iOS, iPhone itp. : Tu można ponoć ładnie zarobić i nawet jest spora szansa na zdalność, ale Wszystko jest straszliwie drogie. Więc na początek trzeba sporo zainwestować. Poza tym, jakoś tak mentalnie nie czuję tego Applowego feelu i stylu życia. Ale jeśli powiecie, że to dobra droga, to może jakoś się zmuszę?

d) Django + Python: Za pythonem nie przepadam, ale też nie mówię nie. Tylko zupełnie nie wiem jak tu wygląda rynek pracy?

e) Jakieś inne pomysły?

0

ale na Androidzie zarobić nie można ponoć raczej i głównie głodowe pensje są.

Tak popatrzyłem na szybko to zarobki nie są takie złe. Ale jak brzuch duży to i pensja może być "głodowa" ;)

0

najszybciej front/php/python, chociaż często od backendowca wymagają trochę frontu i odwrotnie
od września 2019 móc wskoczyć na etat jako Junior optymistycznie trochę ;)

0

Java, bez studiów i w dodatku zdalnie? Chyba nie znasz realiów rynku...

2

Może wypowiem się odnośnie platform mobilnych. Na początku kariery iOS zazwyczaj będzie zarabiał więcej, ale nie będzie to różnica 100%. Jest ona gdzieś raczej pomiędzy 20% a 30%. Wraz ze wzrostem umiejętności kwoty raczej się wyrównują i bardziej już wtedy zależy od Twoich umiejętności, doświadczenia i negocjacji. Na pewno nie jest tak, że jeżeli na Androidzie zarabiasz miesięcznie, powiedzmy 8000, to na iOS-ie osoba z tymi samymi umiejętnościami (miękkimi i twardymi) będzie zarabiać 10000 automatycznie. I biedy w Androidzie na pewno nie ma.

Chociaż muszę przyznać, że obecnie ciężko jest znaleźć oferty "na start". Z drugiej strony u nas w firmie takich ogłoszeń też nie ma, ale jak wyślesz "gołe" CV, to z reguły odpowiadają, więc możliwe, że wszędzie tak jest. Co do pracy zdalnej, to myślę, że w Androidzie jest nawet łatwiej, bo jest po prostu więcej ofert, ale głowy sobie nie dam uciąć.

Druga ważna sprawa przy wyborze pomiędzy Applem a Googlem, to ekosystem. Społeczność, IDE, biblioteki, OSS, konferencje, materiały do nauki. iOS nie ma tutaj nawet podejścia moim zdaniem. Natomiast iOS wygra w przypadku przewidywalności aplikacji, bo telefony ograniczają się tylko do produktów Appla. Na Androidzie można czasami spędzić dobre tygodnie na jakichś dziwnych bugach z telefonami typu Vivo. Głównie dotyczny to warstwy sprzętowej - kamera, Bluetooth itp.

Natomiast piszesz, że nie lubisz zabawy we frontend. UI w mobilkach to bardzo ważny element i do najłatwiejszych nie należy (przy skomplikowanych rzeczach). Czasami można się zamknąć w pozycji embrionalnej, bo jakieś animacje nie chcąc działać, albo coś się nie wyświetla tak, jak powinno.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1