Jak czytac dokumentacje - Swift?

0

Dla przykladu https://developer.apple.com/reference/uikit/uialertcontroller
Jezyka caly czas sie ucze , w miare go rozumiem, natomiast gdy ogladam tutoriale nie rozumiem jak sie poruszac po dokumentacji, z czego co wynika.

Np dany UIAlertController skad wiem kiedy go uzyc? O co chodzi z tymi symbolami? Jak mam sie rozeznac w tym i wiedziec kiedy tego uzywac? CHociaz jakas wskazowka jak to czytac jak sie tego uczyc bo stanalem na scianie, o ile sam jezyk jescze daje rade ogarniac to dokumentacji juz nie.

0

Nie przesadzaj, akurat dokumentacja UIKit jest dobrze napisana. Poczytaj sobie coś zewnętrznego, tam dopiero czasami trudno się połapać.

UIAlertController to obiekt który służy do tego co masz napisane w "overview". Tym w ramce kodu się nie przestrasz, bo jest napisane w Obj-C. W zakładce "symbols" masz sekcje okreslające konkretne rodzaje interakcji z obiektem, np. na początku masz w jaki sposób można go wywołać (init), czyli w tym przypadku:

init(title: String?, message: String?, preferredStyle: UIAlertControllerStyle) należy rozumieć (i stosować) jako:

let alertController = UIAlertController(title: "Nazwa AC", message: "Treść wiadomości którą chcesz wyświetlić pod alertem", preferredStyle: .
alert)

Teraz z komentarzem:

  • let alertController - tworzysz stałą o nazwie "alertController" (zmienne i stałe zawsze nazywasz małymi literami, wielkimi zaczynamy TYLKO nazwy class lub struct)
  • UIAlertController(...) - określenie klasy której instancja ma zostać utworzona
  • (.....) - określenie parametrów z jakimi powołujesz daną instancję

Cała reszta elementów z "symbols" to wskazanie parametrów oraz funkcji możliwych do wywołania na instancji (lub samej klasie, ale nie w tym przypadku), np. poprzez komendę: "alertControler.title("nowa nazwa AC") określasz paramentr "title". Poza wskazanymi mozliwościami można również użyć parametrów i funkcji przypisanych do superklasy obiektu (akurat UIALertController jest tworzony wprost z frameworka, więc nie ma superklasy).

Poszukaj w internecie jakiś poradników "how to understand iOS SDK documentation" może coś Ci pomoże. Jeśli masz jakieś pytania to je zdawaj, im bardziej konkretne zagadnienie, tym lepiej.

0

Dokumentacja nie jest do nauki. Tam zaglądasz gdy wiesz co zrobić ale nie wiesz jak.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1