Jak uniknąć debuggowania?

0

Ostatnimi czasy piszę taki projekt i wszystko ładnie pięknie, tylko zawsze coś schrzanię w funkcji i muszę deubggować po kilka godzin zanim znajdę, że chodziło o głupi if czy przeciwny warunek czy próbowa odniesienia się do NULLa. Czy to droga męczeńska, którą musi przejść każdy nowicjusz, czy są jakieś tajne triki i ogólne zasady, by uniknąć głupich błedów po raz 10-ty?

0

Nie da się tego uniknąć. Na początku zawsze programy lubią się sypać. Im więcej będziesz pisał, tym mniej takich trywialnych błędów ci się będzie przytrafiać, ale to nie znaczy, że błędów nie będzie. Błędy były, są i będą, dlatego warto się nauczyć korzystać wydajnie z debuggerów, tworzyć logi i rozsądną obsługę wyjątków/błędów.

0

Spróbuj najpierw swój kod przepuszczać np. przez Parasoft C++Test, służy do statycznej analizy kodu i znajdzie Ci wiele, wiele błędów, a co do debuggowania to nieodłączna część programowania, nawet jak będziesz pisał bezbłędny kod to i tak będziesz musiał od czasu do czasu debugować, bo np. będzie jakieś dziwne zachowanie innych komponentów / systemu.

0

Warto poznać dobre praktyki programowania w danym języku, jeśli piszesz w C++ to pomocne mogą być np. książki Scotta Meyersa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1