B2B, ryczałt a księgowość

0

Hej, za miesiąc przechodzę na ryczałt i zastanawiam się nad księgowością. Z góry mówię że nie mam pojęcia jak to wszystko wygląda.
Czy jak będę miał jedną fakturę raz na miesiąc i nie będę wykazywał żadnych kosztów to czy wystarczy mi np. ten podstawowy pakiet z infaktu za 12zł tylko do wystawiania faktur (https://www.infakt.pl/cennik/#mala-firma). Bo chyba nie mam sensu brać całego pakietu razem z księgową za 130 dla jednej fakturki na miesiąc? Jak to wygląda w praktyce?

1

Z VAT? Jesli tak to bardziej ten za 19,50, bo samo wystawianie faktur to za mało, musisz mieć jak zrobić deklaracje VAT i JPK i je wyslac. Nie wiem jak wygląda kwestia ZUS w takich serwisach, ale to można się obyć bez żadnych programów z PUE ZUS.

Jeśli bez VAT to szkoda placic nawet 12 zł, bo wystawiać faktury można bezpłatnie na e-mikrofirmie (serwis od ministertwa finansów), a ewidencję przychodów można sobie prowadzic samemu.

3

Zarejestrowałeś się ponad 9 lat temu, więc spokojnie zarabiasz co najmniej 15k na rękę. Po prostu patrząc na koszt czasu poświęconego na to, warto zainwestować w księgową, ktora wszystko ogarnie, zwłaszcza, że „nie masz pojęcia, jak to wszystko wygląda”. Co chwilę coś nowego wymyślają w sprawie podatków, zusów, zdrowotnej, białej listy, druków do skarbówki, zaświadczeń do usa. Ja bym chyba popełniał z 2 przestępstwa skarbowe na rok, gdyby nie księgowa.

0

Też polecam księgową, a w zasadzie biuro. Jak masz księgową to może nawalić. Znam księgową, co 2 godziny po porodzie wysyłała edeklaracje. Jak masz biuro to co prawda masz przydzieloną księgową, ale większa ilość osób wie na czym polega Twój biznes i prosto można znaleźć zastępstwo do obsługi Twojej firmy. Biuro też wykonuje różne analizy i obliczenia.

1
pieczarek napisał(a):

Biuro też wykonuje różne analizy i obliczenia.

Ciekaw jestem jakie to analizy i obliczenia można wykonywać przy ryczalcie z jedną faktura miesiecznie, ale kto bogatemu zabroni.

0

Chociażby przed nowym ładem ładnie policzyli mi jak wyjdę na liniówce, a jak na na ryczałcie. Na ryczałcie też jest niebezpieczeństwo, że jak przekroczysz jakiś próg to może się okazać, że lepiej np. wziąć mniej hajsu w jakimś miesiącu bo wpadnie sie w kolejny próg i trzeba będzie wstecznie dopłacić składki etc. No i z czasem może urosnąć to do większej ilości faktur. Biuro na to też patrzy.

0

To co piszesz jest bardzo hipotetyczne i niezwiązane z sytuacją. OP będzie na ryczalcie, a nie zastanawia się nad ryczałtem. Co do ZUS to też bardzo hipotetyczne, bo 1) trzeba mieć niefart zarabiania w ok. 300k rocznie i to stosunkowo blisko tej kwoty, żeby miało to znaczenie, bo już 306k i tak będzie na plus 2) mając ewidencję przychodów widać w który próg się wpada i kiedy i nie trzeba do tego ani biura ani księgowej, zresztą od razu można to oszacować jak się wie ile się zarabia.

Co najwyżej można by spekulować, że księgowa da znać kiedy się rejestrować jako vatowiec, ale @somekind już opisywał gdzieś jak to wygląda poleganie a księgowej w tym zakresie.

1

A ja powiem, że prowadzenie firmy na ryczałcie z VAT jest bardzo proste. Tak na prawdę to z godzina "roboty" miesięcznie. Jest bardzo dużo fajnych materiałów i poradników w internecie.

W skrócie co trzeba zrobić:

  • wystawić fakturę na koniec miesiąca i zaksięgować,
  • zaksięgować faktury kosztowe (jeśli takie były), w celu odliczenia VAT,
  • wypełnić (właściwie wygenerować) JPK_VAT i zapłacić VAT,
  • wypełnić ZUS DRA i zapłacić składki,
  • zapłacić ryczałt (raz do roku deklaracja PIT).

W sumie tyle. Przy założeniu firmy dochodzą deklaracje zgłoszeniowe.

Do ZUSowskich rzeczy PUE ZUS. Do księgowości ja korzystam z e-księgowości Finat (tak trochę przez przypadek wyszło). Na początku mnie irytowała ta aplikacja, ale teraz wprowadzili nieco usprawnień i jest nawet ok. Do złożenia JPK_VAT z jej poziomu konieczny jest pakiet za 20 zł netto. Można oczywiście samodzielnie tą deklarację złożyć, ale nie wiem czy jest sens za 20 zł tracić czas i ryzykować błąd przy wypełnianiu tego.

Ostatnie rozliczenie (styczeń) było nieco upierdliwe przez zbugowane ZUS DRA na PUE ZUS. Za luty powinno pójść gładko. Ja się rozliczam sam i na prawdę uważam, że jest to na tyle proste, że nie potrzeba dodatkowej księgowej. Ale jeśli ktoś się obawia błędów i chce zrzucić odpowiedzialność na księgową, to stawka 100-200 zł miesięcznie (czyli coś około godziny netto pracy programisty) jest uczciwa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1