Przydatność matematyki w pracy programisty

0

Cześć,
Jestem na etapie wyboru kierunku studiów na uczelni technicznej. Mogę wybrać spośród wielu kierunków informatycznych dostępnych na PW. Zorientowałem się, że na jednych matmy jest więcej, a na innych mniej. Te silniej związane z matmą mają wyższe progi. Zastanawiam się, czym to jest spowodowane. Czy matematyka jest później przydatna w pracy w branży IT? Myślę nad wybraniem kierunku cyberbezpieczeństwo, który charakteryzuje się nieco niższym progiem i mniejszą ilością matematyki, ale nie wiem czy to dobry wybór - może należy wybrać np. kierunek Inżyniera i Analiza Danych, na którym matmy jest dużo?

9
 1. "To zależy". Jednemu sie przyda, drugiemu nie, nie ma reguły. Jeden będzie opracowywać nowe algorytmy sztucznej inteligencji dla google, a drugi będzie poprawiać kolorki w CSS i wyrównywać tabelki w HTMLu.
 2. IT security też może wymagać matematyki, jeśli będziesz zajmować się np. analizą ransomware czy kryptografią
 3. Analiza Danych / Data Science to jest bardziej matematyka/statystyka niż informatyka.
7

Czy matematyka jest później przydatna w pracy w branży IT?

np. w programowaniu grafiki 3D.

2
licealista napisał(a):

Czy matematyka jest później przydatna w pracy w branży IT?

Masz w systemie jakąś tabelkę. Musisz zrobić, żeby był z niej generowany wykres, jakieś statystyki itp.
Dobrze by było wcześniej liznąć podstawy z takich rzeczy, żeby potem to tylko zaimplementować.

7

Matematyka (nie tylko arytmetyka, którą akcentują koledzy) to gimnastyka umysłu, otwieranie horyzontów, wzrost produktywności mózgu, co zdecydowanie w IT jest ważne

1

Zacząłem pracę po 2 latach przerwy od nauki (po liceum). Po znajomych z pracy widzę, że o ile po studiach nie nauczyli się programować (nie wszyscy konczyli informatyke) to absolwenci kierunków technicznych rozwijają i uczą się szybciej niż ja. No i myślą sprawniej.
Sam się tym nie zrażam bo zaczynając pracę teraz w ich wieku będę nie będę juniorem, ale jest to widoczne.
Więc tak jak piszą wyżej. Przede wszystkim matematyka rozwija umysł, a to czy się przyda to już inna sprawa (choć w gamedevie dość przydatna jest znajomość fizyki i matmy)

5

Na obu kierunkach nauczą cię więcej matmy niż będzie ci potrzebne do pracy programisty, jeżeli patrzysz na to z nieistotnej perspektywy czyli z perspektywy typowego dnia przed komputerem.

Twoje pytanie przypomina mi moją naiwność z wieku szczenięcego.
Jakbym teraz miał 18 lat i zastanawiał się nad studiami z informatyki, to takie byłyby moje cele.

Cel Podstawowy: Mieć dobre szanse na pracę w super firmie. Mówię tu o minimum 100k$ na rok po skończeniu studiów. Jak w to nie celujesz, to idziesz na studia tylko na zasadzie bezwładności życiowej i tego, że twoi rodzice są klasą średnią. Bootcamp i projekt hobbystyczny to wszystko, co potrzeba aby dobić do 15k w Polsce.
Tu przydadzą się studia, które:

 • mają dużo angielskiego
 • mają renomę prestiżowości
 • uczą wymyślania algorytmów w kilka minut i krótkich form kodowania na czas. Sensu to nie ma wielkiego, ale to jest podstawowa umiejętność potrzebna do rekrutacji FANG i ich naśladowców.
 • uczą obracania się w grupie przemądrzałych nerdów. Pomyśl o serialu Silicon Valley. On jest tylko trochę przerysowany. Z kim przystajesz, takim się stajesz, btw.

Cel bonusowy: załapać przydatne znajomości. Twój kolega z akademika może cię polecić do pracy, albo wkręcić w dobry startup.

Ja uważam, że dużo matematyki na studiach jest pozytywnie skorelowane z tymi celami. Twój wybór.

2

W informatyce na pewno sie przydaje matematyka dyskretna. Grafy, kryptografia itd.

Na drugim miejscu szukalbym kierunku z obliczeniowka kwantowa. Teraz ma to moze nikle zastosowanie ale studia skonczysz za 5 lat, kto wie co bedzie wtedy na topie.

Warto liznac statystyki - przydaje sie na spotkaniach dot. estymat.

Natomiast jesli chcesz byc programista to matematyka nie moze byc dominujacym tematem studiow, bo oprocz niej masz jeszcze wiele watkow bardziej zwiazanych z programowaniem.

4

Zalezy od tego nad czym pracujesz :P

 • arytmetyka prawie zawsze
 • trygonometria, macierze, geometria (podstawowy poziom) -> gamedev, grafika
 • statystyka, rachunek prawdopodobienstwa (podstawy + pare pojec typu mediana, percentyl itp.) -> testy wydajnosciowe i opracowywanie wynikow
 • calki -> u mnie nigdy :P
3

Matematyka można przydać się przydać w informatyce, ale to zależy od poletka jakim się zajmujemy. Czasem może być też tak, że łatwiej jest zrozumieć algorytm rozpisując to na kartce. Wtedy przydaje się np.:

 • złożoność obliczeniowa,
 • równania charakterystyczne (derekursywacja),
 • macierze,
 • liczby zespolone,
 • wielomiany,
 • grafy,
 • teoria mnogości (grafika, operacje na zbiorach w bazach danych).

Oczywiście zawsze można znaleźć program, który wszystko policzy za nas. W każdym razie matematyka pomaga w ćwiczeniu analitycznych umiejętności, więc intensywna jej nauka przez kilka lat - nawet po studiach - może zaowocować sprawniejszym rozwiązywaniem problemów. Tak że nie ma co się matematyki bać, tylko znaleźć dobre źródło wiedzy albo nauczyciela.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1