Okres wypowiedzenia

0

Cześć

Zastanawiam się nad jedną rzeczą związaną z okresem wypowiedzenia.
Przykładowo:

  • Pracuję na UoP
  • Okres wypowiedzenia nie jest ustalony w umowie wiec ustala go prawo.
  • Aktualna data to 20.06.201 9
  • Czas w którym wybije mi 3 rok pracy w tej firmie to 10.07.2019 czyli 3 miesięczny okres wypowiedzenia
  • Składam wypowiedzenie umowy 21.06.2019, czyli okres wypowiedzenia zaczynałby się od 01.07.2019.

Moje pytanie brzmi: Czy jeśli złoże wypowiedzenie w dniu o którym pisałem wyżej (tj. 21.06.2019) to czy będzie mnie obowiązywać 3 miesięczny okres wypowiedzenia czy jednak 1 miesięczny?

Z góry przepraszam za głupie pytanie :/

1

Jeden miesiąc, bo w chwili składania wypowiedzenia nie będziesz miał przepracowanych 3 lat.

Poprawiam się, bo rzeczywiście koledzy na dole mają rację. Z tego wychodzi, że jak "nałoży" się Twoje wypowiedzenie na termin, w którym mija Ci 3 lata stażu pracy u danego pracodawcy, to obowiązuje Cie 3 miesięczny okres wypowiedzenia, pomijając sytuacje, którą wspomniał @Shalom - czyli rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, czyli sytuacji, kiedy Ty i Twój pracodawca zgodnie ustalacie jakiś termin zakończenia przez Ciebie pracy, który może być krótszy niż okres wypowiedzenia (może być nawet z dnia na dzień).

Przy czym, do stażu się wlicza całkowity staż u danego pracodawcy (NIP) - więc jak wcześniej pracowałeś przykładowo rok u pracodawcy X, potem odszedłeś, zmieniałeś firmy kilka razy by wreszcie "powrócić" znowu do firmy X, to po powrocie do firmy X masz już "na starcie" rok stażu pracy.

0
  1. jw. liczy się czas przepracowany w chwili składania wypowiedzenia
  2. To jest i tak umowna kwestia, bo możesz odstąpić od umowy za porozumieniem stron i ustalić inne warunki okresu wypowiedzenia.
4

Co wy gadacie nie wprowadzajcie kolegi w bład. Okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy.
Wiec jak złozysz 21.06.2019. To znaczy że w pracy będziesz pracował do 31.07. To oznacza że minie Ci 3 lata więc bedziesz miał wypowiedzenie do 30.09.

Żeby nie mieć 3 miesięcy musisz złozyć 31.05

2

@Westen: Jeśli złożysz wypowiedzenie tak jak piszesz obowiązuje cię 3 miesięczny okres wypowiedzenia. To dość mało znany i bolesny kruczek. Znajomy bardzo boleśnie się kiedyś na to złapał. Żeby obowiązywał cię miesięczny okres wypowiedzenia staż 3 lat musi ci minąć już po tym okresie wypowiedzenia, jeśli minie podczas to automatycznie liczy ci się 3 miesiące wypowiedzenia.

0

Dzięki za sprostowanie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1