Tester manualny bez doświadczenia

0

Witam serdecznie,

Na początku chciałem zaznaczyć, że nie mam wykształcenia informatycznego. Od znajomych, którzy są związani z branżą IT (programiści) dowiedziałem się, że jeśli chciałbym rozpocząć karierę w IT to najlepiej jako tester manualny, ze względu na to, że nie jest wymagana specjalistyczna wiedza (w porównaniu do programowania). Obecnie jestem w trakcie przyswajania wiedzy teoretycznej z sylabusa ISTQB (przewijało się to w ofertach pracy na junior testera). Chciałbym dowiedzieć się jakie umiejętności bądź wiedza są potrzebne, albo w czym dodatkowo mógłbym się podszkolić. Zaznaczam, że bezpłatne praktyki w firmach odpadają.

Serdecznie pozdrawiam

0

Ten zawód umiera, wszyscy idą w automaty, dostanie pracy bez automatyzacji i bez doświadczenia jest bardzo ciężkie. Są dwie opcje:

  1. Pracujesz 5-7 lat w zawodzie X i idziesz testować aplikację z tym związaną. Masz bardzo dużą wiedzę biznesową, więc możesz mieć wartość dla firmy.
  2. Uczysz się elektroniki oraz sieci i idziesz do firmy, która się zajmuje się sieciami albo IoT, tam automaty są JESZCZE w mniejszości, ale nie nastawiałbym się, że tak zostanie.
0

Na pewno testowanie manualne przyda Ci się w karierze IT.

Plusy dodatnie:

  • Zobaczysz jak przebiega proces wytwarzania oprogramowania.
  • Będziesz brał udział w projektach opartych o framework scrum (modne ostatnimi czasy).
  • Popodglądasz jak wygląda praca na innych stanowiskach, być może coś innego Ci zainspiruje.
  • Jeżeli wyrazisz chęć nauki to prowdopodobnie będziesz mógł przyswoić wiedzę z zakresu automatyzacji testów, dev-ops, testów niefunkcjonalnych.

Plusy ujemne:

  • Jeżeli trafisz do słabej firmy bez perspektywy rozwoju to będziesz klikał jak małpa po jakimś systemie i pisał przypadki testowe.
  • Jeżeli trafisz do słabej firmy nie poznasz nowoczesnych technik testowania oprogramowania. Np Testowanie eksploracyjne, Testy użyteczności, Testy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, Testy penetracyjne, Testy bezpieczeństwa, Testy wydajności, itp.
  • Jeżeli trafisz do słabej firmy to nie nauczysz się dobrych praktyk testowania, m.in piramidy testów itp.

Jeżeli zdecydujesz się na pracę developera, to dobrze abyś wyraził taką chęć już po pół roku. Uważam, że więcej niż pół roku nie ma sensu w przypdaku testów jedynie maualnych.

Co do Twojego pytania:
Znajomość ISTQB, dokładaność,skrupulatność, umiejętności komunikacyjne, chęć rozwiązywania problemów, niskie wymagania finansowe uczynią z Ciebie doskonałego kandydata do testów manualnych. Umiejętność programowania, pisania skryptów, konfiguracji serwerów dają Ci dużego plusa w czasie rekrutacji.

Pozdrawiam serdecznie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1