Znajomość technologi w CV

0

Witam, w poprzedniej pracy napisałem parenaście funkcji w java script z wykorzystaniem jQuery, przerobiłem kurs na w3schools no i wpisałem to sobie w CV.

Wpisałem znajomość JS, jQuery i na rozmowie powiedziałem, że to tylko podstawy.
Zaaplikowalem na backendowca .net i dostałem zadanie z frontendu stworzyć edytor wysiwyg drag and drop z użyciem js, jQuery. Kpinia?

Czy waszym zdaniem usunąć html, css, js, jQuery z cv jeśli jedyne co znam to to co jest napisane na w3schools i pare rzeczy sam robiłem? Czy trzeba mieć lata doświadczenia w tym by wpisać? Oczywiście mówie w przypadku backend na .net asp.net mvc co czasami wymaga wejścia w frontend(małe firmy)

3

Wywal w3schools, nie ma dobrej opinii i słynie z tego że uczy bzdur
jQuery i javascript zostaw - zamiast narzekać że mało umiesz to idź się uczyć - zrób kilka przykładowych stronek z podstawowymi efektami (akordeon, galeria zdjęć, parallel background, jakieś przejścia między stronami, jakiś wizard, trochę drag and dropa)
I naucz się ubierać ładnie w słowa - nie umiesz podstaw tylko masz niezbyt duże doświadczenie
Aplikując na juniora nikt nie powinien wymagać jakichś rzeczy z kosmosu od Ciebie - pisanie edytora WYSIWYG w czystym jQuery na poczekaniu przez juniora aplikującego na backendowca to faktycznie kpina - choć w najprostszej postaci to tylko ustawienie taga contenteditable to diabeł tkwi w szczegółach i nikt nie pisze swojego edytora wysiwyg od zera, używa się gotowców. Taki test to raczej fail
Im mniejsza firma tym więcej będą wymagać i mniej płacić - na początek lepiej uderzać w coś średniego gdzie będą mogli sobie pozwolić na poduczanie

0

To faktycznie dosyć mało i nie powiedziałbym, że znasz jQuery w stopniu podstawowym.
Z drugiej strony, stworzenie takiego edytora łotjusiizłotjuget także nie stanowi żadnego specjalnie prostego zadania (choć ofc. zależy to od konkretnego problemu).

Czy trzeba mieć lata doświadczenia w tym by wpisać?

No może niekoniecznie lata, lecz bibliotekę standardową wypadałoby opanować przynajmniej w podstawach - w rozumieniu - wiedzieć jakie najważniejsze argumenty przyjmuje $.ajax etc. etc. (wiadomo, że pamiętanie wszystkiego nie ma sensu, ponieważ jest dokumentacja, do której dostępu nikt Ci nie powinien bronić).
Plus oczywiście znajomość JS jako języka oraz jego kruczków, a framework swoją drogą.

0

Zaaplikowalem na backendowca .net i dostałem zadanie z frontendu stworzyć edytor wysiwyg drag and drop z użyciem js, jQuery. Kpinia?

Jak dla mnie tak. Zdecydowanie nie powinni ci dawać czegoś tak zaawansowanego, jak stworzenie od podstaw całego edytora (co jest zadaniem nietrywialnym), jeśli frontend to nie twoja bajka i mówiłeś wyraźnie że znasz tylko podstawy, a stanowisko to backendowiec. Nie chodzi o to, żebyś sobie nie poradził (wszystko można zrobić pod warunkiem, że ma się dość krótki deadline), tylko raczej, że cokolwiek byś zrobił, będzie to z musu słabej jakości.

Ale - czy na pewno chodziło o stworzenie własnego edytora? A nie np. podpięcie gotowego widżetu skądś? Albo raptem jedną kontrolkę, gdzie można przeciągać elementy, szumnie nazwaną "edytorem"? Takie rzeczy powinieneś dogadywać. Bo może zakres tego co miałeś zrobić miał być mniejszy niż to by wynikało ze stwierdzenia, ze jest to edytor WYSIWYG.

Czy trzeba mieć lata doświadczenia w tym by wpisać? Oczywiście mówie w przypadku backend na .net asp.net mvc co czasami wymaga wejścia w frontend(małe firmy)

Jeśli to co robisz teraz wymaga frontendu a jesteś słaby, to jak dla mnie lepiej albo się opłaca przyłożyć do nauki podstaw frontendu, żeby potem móc w nim coś zrobić, albo zwolnić się z pracy i skupić się na szukaniu pracy jako czysty backendowiec w jakiejś innej firmie.

choć w najprostszej postaci to tylko ustawienie taga contenteditable

nie powiedziałbym. Zobacz na ten artykuł:
https://medium.com/content-uneditable/contenteditable-the-good-the-bad-and-the-ugly-261a38555e9c
bardzo otwiera oczy na problemy. Szczerze mówiąc jak to przeczytałem, to odechciało mi się bawić w contentEditable. Gość, który ma kilkuletnie doświadczenie w budowaniu edytora wciąż ma problemy z tym.

0
LukeJL napisał(a):

choć w najprostszej postaci to tylko ustawienie taga contenteditable

nie powiedziałbym. Zobacz na ten artykuł:
https://medium.com/content-uneditable/contenteditable-the-good-the-bad-and-the-ugly-261a38555e9c

dlatego napisałem dalszą część zdania...

0

W treści zadania jest wyraźnie napisane WYSIWYG od zera przy użyciu js, jquery i drag and drop innych frameworkow jak reactjs.

Czas to 4-8 godzin. Powiedziałem, że po prostu tego nie zrobię bo to nie backend i siedzialem trochę nad tym w domu u nie zrobiłem za dużo w 5 godzin...

0

to zadanie rekrutacyjne? Bo wpierw zrozumiałem, że dostałeś to zadanie w pracy jako obowiazek do zrobienia (może dlatego, że ciezko mi było sobie wyobrazić, że ktos komuś cały edytor każe pisać jako zadanie rekrutacyjne. Przez kilka godzin można by zrobić co najwyżej prototyp takiego rozwiązania)

może o to w tym chodzi? Zrobić proof of concept, np.

  • poczytac o zdarzeniach drag n drop w przegladarce (ew. uzyc jquery draggable i dropable) i zrobic przeciaganie elementow np. inputów (przy upuszczaniu klonowanie elementów i dodanie do diva-kontenera, ktory posluzy jako plotno).
  • pododawac tez ten nieszczesny atrybut contentEditable jak popadnie.

taki prototyp pewnie bylby do zrobienia w godzine, tyle ze:

  • dla kogos kto zna JavaScript. jeśli słabo znasz, to normalne, że przez 5 godzin nie zrobiles duzo
  • to nie bedzie prawdziwy edytor, a jedynie atrapa/prototyp o ograniczonych funkcjonalnosciach i pewnie wielu bugach.
  • w ogole to jest straszne WTF, ze dali takie zadanie, jesli szukaja backendowca (bo to sugeruje że szukaja frontendo-backendowca)
0

Ja czegoś takiego bym w CV nie wpisywał. To tak jak np. miałem Jave na pierwszym roku studiów i potrafię coś tam w niej napisać, ale w CV bym tego nie umieścił jako znajomość. Moim zdaniem oczywistą oczywistością jest, że jak pracujesz w web devie to powinieneś mieć jako takie pojęcie o front-endzie i na odwrót. Front-endowiec powinien wiedzieć jak np. są przesyłane dane z takiego php'a do widoków itd. Dlatego często jak zerkniesz w charty odnośnie rozwoju to będziesz miał jako punkt wyjściowy front-end, a pozniej albo zaawansowany front-end albo backend.

Po przerobieniu js/jquery z w3s Twój poziom umiejętności pozwala co najwyżej na podłączenie takiego (gotowego) rozwiązania tak jak napisał Luke, a nie stworzenie go od podstaw, więc zadanie które Ci dali to raczej kpina.

1

Jakim trzeba być wymiataczem żeby napisać w czasie 4 - 8 godzin działający, względnie nawet prosty edytor WYSIWYG w java scripcie? Na uzasadnienie tego proszę sobie przeanalizować choćby kod TinyMCE (bez pluginów), jeśli jest to tinymce.min.js (skompresowany) to można go zdekompresować w celu przeanalizowania przy użyciu tego serwisu:

http://jsbeautifier.org/

Po formatowaniu tinymce.min.js wyszło prawie 11K linii kodu.

A wizualnie TinyMCE wygląda dość prosto i bez pluginów ma najbardziej potrzebne podstawowe funkcje.

Czy ta firma jest poważna czy też może szukają właśnie wymiatacza we front i backendzie?

0

Podawaj przy technologiach/językach ect stopień znajomości - jeśli znasz podstawy, to napisz podstawy, jeśli znasz biegle, napisz, że znasz w takim stopniu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1