Bardzo dobra znajomość HTML/CSS

0

Co w praktyce znaczy w ogłoszeniu na full-stack developera/javascript developera i pochodne "bardzo dobra znajomość html5/css3"?
Nie mam zamiaru być stricte designerem/front-endowcem od html/css, ale wiadomo, że trzeba to ogarniać bdb.

Moje pytanie wynika stąd, że jeszcze nie pracowałem, dopiero zaczynam rozsyłać zgłoszenia i zastanawiam się co chcą ode mnie piszą o tej 'bardzo dobrej znajomości html/css'.
Czy wystarcza jak umiesz złożyć zgodny ze standardami szablon www + zdefiniować mu style w css, tak żeby wszystko było poprawne i estetyczne? Czy chodzi tu o jakąś wyższą szkołę jazdy?

0

Jak dostaniesz coś po pocięcia to musisz pociąć - i dobrze gdybyś to zrobił zgodnie ze standardami(przynajmniej trochę :D ) - ale, wydaje mi się że w ogłoszeniach HR ma jakiś dziwny fetysz na słowa "bardzo dobra", "świetna", "biegła" albo moje ulubione: "fluent" (tak, tak zawsze szukają developerów którzy są przy okazji native speakerami #make_my_die ) - więc tu bym nie panikował.

0

Dzięki ;)
No właśnie ja szukam czegoś nie pod typową pracę front-endowca-designera, czyli nie chcę się zajmować cięciem/kodowaniem layoutów psd/projektowaniem układu itp. Po prostu pytam pracodawcy od razu jakie są obowiązki na to stanowisko i jak są któreś z wyżej wymienionych to nie aplikuję.
Bardziej to chcę grzebać w jakimś backbone/angular, trochę UX może + jakiś backend.

Ale często właśnie spotykam się z ogłoszeniami typu: PHP/JS Developer, wymagania: perfekcyjna (o zgrozo!) znajomość HTML5/CSS3, a do perfekcji to mi jeszcze daleko, stąd pytanie na forum.

Te zbędne epitety trochę dezorientują zielonych w branży. Bo jaka jest różnica pomiędzy znajomością html, dobrą znajomością, bardzo dobrą znajomością czy w końcu perfekcyjną znajomością to nie mam pojęcia :D

3

W moim rozumieniu poziom bardzo dobry to:

  • HTML - zna tagi i różnice między nimi, wie kiedy zastosować div a kiedy span; kojarzy co to jest WAI-ARIA, wie jaki wpływ na usability ma to co napisze, itd. Generalnie jest to osoba, która nie robi wielkich oczu, jak dostanie zadanie z canvasem czy svg, a oddany kod HTML jest czytelny, o poprawnej strukturze i ma po prostu sens.
  • CSS - poprawna separacja CSS od HTML/JS, umiejętność logicznego podziału reguł na pliki (przy zastosowaniu Sass, Less) i nie powielania reguł, albo dziwnego przesłaniania za pomocą "!important", umiejętność poprawnego nazewnictwa klas (być może znajomość BEM?), zrozumienie specifity, box model, RWD, umiejętność reużywania reguł, a nie tylko dopisywania nowych, unikanie sytuacji "zwiększę padding o 2px i zadziała", a stosowanie przejrzystych zasad, typu ograniczenie ilości kolorów i korzystanie z funkcji kolorystycznych czy stosowanie spójnych wymiarów w interfejsie (najgorsze jest spotkanie w CSS-ie multum wartości obok siebie, które nie są w żaden sposób związane ze sobą i nie tworzą obrazu hierarchii w kodzie).
    Poziom bardzo dobry wg rekruterów, to niestety często napisanie średnio złożonej animacji i stworzenie "fancy" buttona. ;)
0

Podchodziłbym do tego pragmatycznie: naszkicuj sobie (może być w głowie) pewien szablon strony, a potem sprawdź czy jesteś w stanie go stworzyć w Foundation czy Bootstrapie.

0

Kolega wyżej podsunął bardzo dobry pomysł :) Spróbuj i sprawdź, rzeczywisćie jest to jakieś rozwiązanie :)

Pozdrawiam, Adam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1