Rynek pracy .NET

0

Na uczelni (UJ) słyszę od różnych ludzi, że teraz w .NET duża konkurencje i coraz więcej studentów w to idzie, bo C# to fajny, nowoczesny język, i taka moda na .NET nastała.
W Javę podobno coraz mniej osób idzie, w związku z czym rynek pracy .NET jest już dosyć mocno zapchany i konkurencja duża.

Po samych ofertach ciężko ocenić, bo nie wiem ile wysłanych zostało zgłoszeń. W Krakowie o pracę w Javie dużo łatwiej, ale jak to jest w perspektywie całego kraju?
Mówimy o juniorze bez doświadczenia.

0

Javę zwykle uczą na studiach, a C# nie zawsze. Dlatego jeśli widzisz tyle samo ogłoszeń na C# i Javę to możesz zakładać, że konkurencja w C# będzie mniejsza.

0

Właściwie to też mnie to trochę zastanawia, jak ma się rynek pracy .NETowców do Javy? Ostatnio wiele osób z mojego otoczenia bierze się za .NET "bo fajowy". Coś mi się zdaje, że nie tylko w moim otoczeniu tak jest. Do tej pory myślałem, że Java ma nieco przewage nad .NETem jeśli chodzi o popularność, ale czy to sie właśnie nie zmienia?:P

#edit
oczywiście pamiętając o przenośności Javy, której np C# nie ma

0

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jak to wygląda. Z moich obserwacji wynika, że np. na Śląsku jest więcej pracy dla .NET-owców i więcej osób zajmuje się tą właśnie technologią. W firmach, gdzie wykorzystuje się zarówno Javę, jak i .NET, przeważa .NET. Z drugiej strony, otwierają się też firmy, które swoje rozwiązania opierają tylko na Javie, a firmy, w których do niedawna były oferty tylko dla .NET-owców zaczynają się zajmować także technologiami Javowymi. Ponadto, te języki nie różnią się od siebie w aż tak dużym stopniu, więc w przypadku opanowania jednej technologii, przesiadka na drugą nie powinna być bolesna. Druga sprawa, to fakt, że w Javie pisze się głównie aplikacje webowe i mobilne (Android). Natomiast w .NET pisze się teraz głównie aplikacje webowe, bo z Windows Phone prawie nikt nie korzysta, co też zawęża zakres możliwości. Mogę się oczywiście mylić, bo nie zajmuję się teraz .NET-em.

0
wiciu napisał(a):

W firmach, gdzie wykorzystuje się zarówno Javę, jak i .NET, przeważa .NET.

Nie. To zależy od firmy.

Ponadto, te języki nie różnią się od siebie w aż tak dużym stopniu, więc w przypadku opanowania jednej technologii, przesiadka na drugą nie powinna być bolesna.

Java to marny podzbiór C#, więc przesiadka w obie strony jest bolesna. Programiście C# będzie brakowało wielu konstrukcji, których w Javie nie ma, zaś programista Javy będzie przytłoczony możliwościami.

Mogę się oczywiście mylić, bo nie zajmuję się teraz .NET-em.

No tak, nie znam się, więc się wypowiem. ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1