Dobre CV - jak określić znajomość języków, co ciekawego można wpisać?

0

Z pewnych (zdrowotnych i osobistych względów) moje studiowanie na informatyce (właśnie ją kończę) polegało na robieniu zadań na zajęcia / niewielkich programów na zlecenie (tylko to). Z podanych powodów również nie miałem czasu/siły dokształcać się w domu. Teraz jest ze wszystkim trochę lepiej, a ja chciałbym w końcu zacząć pracować. (może być najpierw praktyka, staż - cokolwiek). Pytanie podstawowe: mam szansę? Wydaje mi się, że jakieś podstawy mam (robię projekty studentom), chęci do nauki są, ale nie wiem, czy z podstawową wiedzą znajdę cokolwiek. Zrobiłem kurs CCNA, ale przyznam szczerze, że wolałbym programować, ale sieciami też nie pogardzę ;) No i teraz problem: jak mam to wszystko opisać w CV? Nie chcę kłamać, ani się zbytnio chwalić, ale chciałbym też, aby jednak przyszły pracodawca miał na czym oko zawiesić ;) Zrobiłem jakiś program przetwarzający obrazy w C++/Qt, komunikator (spory) w Javie/C++, jakieś niewielkie rzeczy w Pythonie. Mam wpisać: podstawowa znajomość C/C++/Java/Python? Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, bo tak z boku patrząc to wydaje mi się, że z tym co potrafię nic nie znajdę :(

0

Napisz w CV co umiesz i co robiłeś. Skoro nie masz doświadczenia to w miejscu gdzie powinno być dać sekcję "Własne projekty" i opisa tam krótko (!) 2 wybrane projekty. Szczególnie w technologii w której chcesz pracować. Krótki opis tzn:

  • nazwa projektu
  • daty (żeby było wiadomo że to był projekt na 3 miesiące a nie na 2 dni)
  • jedno zdanie opisujące o co chodziło
  • lista użytych technologii

Jeśli chodzi o znajomość języka to raczej nie ma sensu pisać "dobra" czy też "średnia" znajomość języka. Albo znasz albo nie. Skoro znasz słabo to się doucz, przeleć pare tutoriali, napisz coś i tyle.

Jeśli chcesz mieć szansę się gdzieś załapac to musisz poznać tehcnologie które wykorzystuje się w biznesie. Np. dla javy to będzie Spring / JEE, Hibernate / JPA, JSF/GWT/Vaadin/Wicket/SpringMVC.

0

Zacznij od jakiegoś stażu. Na pewno łatwiej się dostać niż od razu na stanowisko

0

Przede wszystkim musisz zacząć szukać. Nikt nie wywróży jaka jest Twoja faktyczna wiedza i nie powie Ci czy masz szanse. Generalnie na staż/praktyki każdy ma szanse kto choć trochę ogarnia programowanie (np. ja). Nie martw się za bardzo CV, ale wpisz wszystko co znasz. Jeżeli w jakimś języku nie czujesz się dobrze to wpisz podstawy i tyle.
W każdym razie musisz po prostu zacząć wysyłać aplikacje na staż/praktyki. W necie znajdziesz sporo ofert.

1

Dobre pytanie z tym określaniem znajomości języków. Z tego co zauważyłem przy przeglądaniu CV programistów, pod tym względem jest samowolka i nie ma ujednoliconego schematu, jak ma to miejsce np. przy europejskim CEFR dla języków obcych
Inna sprawa, że rekruterzy wolą patrzeć na projekty niż na wrzucone w 1 rubrykę hasła które nijak nie informują o poziomie znajomości, ale skoro się już je podaje to chyba lepiej to zrobić w bardziej przejrzysty sposób.

Gdzieś u kogoś widziałem taki podział i najbardziej mi się spodobał:
Języki preferowane (max. 2-3) - jasno mówi o tym w czym dany delikwent czuje się najlepiej i chciałby się rozwijać, w końcu liczy się specjalizacja
Znajomość frameworków, API, itp. dla konkretnych preferowanych języków - więcej mówi o poziomie niż "średniozaawansowany"
Znane języki (podstawy) - języki znane, ale średnio lubiane, bądź nowopoznane czy nawet dobrze znane ale ostatni raz używane n lat temu

Co do szukania pracy, więcej wiary w siebie, nikt też nie powinien oczekiwać od studenta/absolwenta na początku niewiadomoczego.

1

zacznij od jakiejś firmy z dużym przemiałem pracowników, gdzie jak znasz podstawy to resztę się douczysz. ( tu uwierz w siebie naprawdę wystarczy 2-3 porządne aplikacje i wiesz wszystko co Ci potrzebne. Pracodawca musi wiedzieć że potrafisz znaleźć informacje - że sam rozwiązujesz problemy, przecież po to jest chociaż by nawet msdnaa... i Ty i pracodawca powinniście wiedzieć ze takie rzeczy są, a Ty nie musisz mieć wszystkiego w głowie, tylko umieć znaleźć)

Szukaj pracy gdzie czytając ogłoszenie możesz powiedzieć, wiem coś na ten temat, a resztę się douczę (na końcu zaznacz że szybko się uczysz i chętnie rozwiniesz swoje umiejętności)...
W wielu firmach i tak praca zaczyna się od tygodniowego/miesięcznego kursu pisania skryptów - tam nauczysz się standardów firmowych.
Napisz o językach i doświadczeniu z nimi związanych, możesz też pisać o kołach naukowych (jeżeli do nich należałeś).
Preferowane języki, krótki opis z czym miałeś doświadczenie w danym języku.
Pisz o rzeczach w których czujesz się pewnie. Nie pisz o tym że np.: Pisałem programy w C# jednak ten język nie jest prze zemnie lubiany... (pracodawcy to nie interesuje)
Dużą zaletą przy programowaniu jest programowanie zespołowe - napisz o tym, jeżeli szukasz pracy przy obiektowym języku.
Poczytaj też o pisaniu testów do swoich aplikacji, to duża zaleta, a wiem że studenci mają z tym problem.

To chyba wszystko co mi przyszło do głowy na ten temat ;) jak coś sobie przypomnę, to dam znać;) Napisz jak poszło^^

Aha - nie szukaj staży, dla studenta to bez sensu, bo będziesz klepał kod (sprzątał i zamiatał) i w ogóle się nie rozwiniesz...

0
magPolimorfii napisał(a):

Znane języki (podstawy) - języki znane, ale średnio lubiane, bądź nowopoznane czy nawet dobrze znane ale ostatni raz używane n lat temu

Bez sensu. Tego bym w ogóle nie pisał. Albo język znasz i możesz w nim coś klepać, albo tylko "widziałeś" i nie możesz. Po co więc śmiecić w CV takimi wpisami? Szczególnie że pracodawcę będzie interesowała technologia w której masz pracować. To że znasz "słabo" Ocamla nijak nie będzie obchodziło gościa który szuka developera Javy.

0

W CV napisz informacje o wykształceniu, o doświadczeniu, o swoich umiejętnościach (prawo jazdy, języki itd.)
Pamiętaj, żeby ładnie wyglądało wizualnie. Najlepiej skorzystaj z szablonu gotowego ;)
http://mycv.pl/wzory-cv np tu masz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1