Okres wypowiedzenia - jak to jest?

0

Witam,
Niedługo mam rozmowę kwalfikacyjną do innej firmy na której prawdopodobnie będą mnie pytać od kiedy mogę zacząć pracę. Obecnie pracuje w innej firmie i teraz nie wiem jak sytuacja wygląda z okresem wypowiedzenia.
Po pierwsze nie wiem ile ten okres będzie trwać.
Przez 4 miesiące byłem zatrudniony przez firmę outsourcingową, po tych 4 miesiącach zdecydowałem się na bezpośrednie zatrudnienie u obecnego pracodawcy. Po ztrudnieniu znowu musiałem przejść 3 miesięczny okres próbny po którym zostałem zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. Razem z okresem próbnym pracuje już tam dziewiąty miesiąc (od stycznia). Rozmowę kwalfikacyjną mam 5 października. Załóżmy, że 15 dostanę odpowiedź pozytywną. Jeżeli 15 będe chciał się zwolnić z pracy to ile mój okres wypowiedzenia wyniesie? Kiedy będe mógł zacząć pracę w innej firmie?
Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

0

Prawdopodobnie 2 tyg w Twoim przypadku. Ale dokladnie powinienes sie dowiedziec w firmie. Nie masz tego na umowie?

0

Dzięki za odpowiedź. A jak złoże 15 października wypowiedzenie to okres wypowiedzenia będzie się liczył od zaraz czy dopiero od następnego miesiąca?

0

Okres wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi:

  • 2 tygodnie w przypadku okresu zatrudnienia poniżej 6 miesięcy
  • 1 miesiąc w przypadku okresu zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące w przypadku okresu zatrudnienia co najmniej 3 lata

Okres wypowiedzenia jest liczony od początku miesiąca następującego po złożeniu wypowiedzenia. Jeżeli pracujesz 9 miesięcy to masz 1 miesięczny okres wypowiedzenia, jeżeli złożysz wypowiedzenie 15 października to ostatnim dniem pracy będzie 30 listopad.

Jeżeli zależy ci na szybkim odejściu to spróbuj odejść za porozumieniem stron. Jeżeli obecny pracodawca się na to zgodzi to możliwe, że będziesz mógł odejść z dnia na dzień.

P.S. W przypadku wypowiedzenia 2 tygodniowego okres wypowiedzenia liczy się od tygodnia następującego po złożeniu wypowiedzenia. Czyli wypowiedzenie złożone 15 października skutkuje rozwiązaniem umowy z dniem 30 października.

0

AdamPL ma racje. Przepraszam za wprowadzenie w blad - nie doczytalem dokladnie posta.

0

Dzięki za odpowiedzi.
A jeszcze mam jedno pytanie: czy to normalne, że poszukuję pracy jeżeli wciąż jestem zatrudniony w innej firmie? Ktoś ma prawo się o to czepiać?
Poza tym załóżmy, że dostaję nową pracę to czy mam gwarancję, że jak się zwolnie z poprzedniej firmy to w nowej dalej mnie będą chcieli?
Pozdrawiam.

0

Tak, to normalne, że szukasz pracy będąc jeszcze zatrudnionym w innej firmie. Czasami poszukiwanie pracy może zająć kilka miesięcy, a z czegoś trzeba żyć. Licz się jednak z tym, że na rozmowie o prace może paść pytanie dlaczego chcesz odejść z firmy w której obecnie pracujesz.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nowy pracodawca Ciebie zatrudni to nalegaj na podpisanie umowy.

0

Dzięki AdamPL [browar]

0

Dokladnie, ja nowa umowe podpisalem jeszcze przed zlozeniem wypowiedzenia w starej pracy.
Slyszalem, tez ze istnieja umowy wstepne... czyli podpisujesz umowe iz Ciebie zatrudnia... acz jednak wolalbym Od razu podpisac docelowa umowe.

0

Przypnę się do tego wątku bo ma dobry temat :p

AdamPL wspomniał w innym wątku o podobnej tematyce [Prawo pracy] Termin wypowiedzenia o możliwości wypowiedzenia pracy z winy pracodawcy np poprzez niezapewnienie odpowiednich warunków. Akurat tak się składa, że teraz gdy pracuję jest remont i czasem jest ogromny hałas, a sporadycznie nawet duża ilość kurzu. Nadawałoby się to na wypowiedzenie z winy pracodawcy? Poza tym jest porozumienie stron - czy w takim wypadku coś tracę?

I jeszcze jedna kwestia:
Załóżmy, że ktoś pracuje w firmie X miesięcy na umowie o dzieło/ zlecenie/ itp, a potem zmienia typ umowy na umowę o pracę i pracuje Y miesięcy. Czy wtedy te X miesięcy dolicza mu się do stażu pracy jeśli chodzi o okres wypowiedzenia?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1