Sposób pracy programisty

0

Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie pracy programisty.
Jeśli programista pisze program to czy on korzysta z dokumentacji danego języka?.
Bo przecież chyba nie jest w wstanie wszystkich funkcji zapamietać. I czy w wielkich korporacjach i firamch które tworzą oprogramowanie koderzy tez wspomagają sie zawsze jakąś dokumentacją/książką?
Za odpowiedzi dziękuje.
Pozdrawiam

0

Oczywiscie. Programista nie jest od pamietania wszystkiego na blache tylko do takiego wykorzystania swoich umiejetnosci, zeby powstal dobry produkt. Jesli czytanie dokumentacji przyspiesza i usprawnia tworzenie produktu (a tak wlasnie jest) to nikt przy zdrowych zmyslach tego nie zabroni w zakladzie pracy.

0

Pytanie troszeczkę retoryczne.
Tak się składa że pracuje w firmie jako programista i czytanie dokumentacji (może nie tyle do samego języka programowania ale do funkcji systemu operacujnego, funkcji bazy danych itd.) jest na porzadku dziennym. Bez sensu jest zapamiętywanie wszyszystkich funkcji jakie posiada dane narzędzie programistyczne. Inna sprawa że z czasem człowiek chcąc nie chcąc sam zapamiętuje różnego rodzaju funkcje biblioteczne itd. Na rynku ciągle pojawiają się nowe technologie z którymi warto by się chociaż troszeczkę zapoznać.

0

A czy dokumentacje są dostarczane przez firme do danego projektu lub też programista używa własnych pomocy ? Czy może używa się MSDN ?

0

Zależy w czym programujesz. Ludzie piszący aplikacje pod Windows/.NET nie wyobrażają sobie życia bez MSDN, ludzie od PHP nie mogą się rozstać z pl.php.net. A do specjalnych bibliotek/narzędzi zwykle także dostarczane są konkretne API oraz dokumentacja.

0

W myśl powiedzienia: "nie sztuką jest pamiętać wszystko, tylko wiedzieć gdzie szukać". Pracodawca chce mieć działający soft. Jeżeli dokumentacja+Twoje pomoce się do tego przyczynią to kto Ci zabroni?

0

Dobre IDE (np. Eclipse) z podpiętą dokumentacją API i auto-podpowiadaniem bardzo przyspiesza proces kodowania. Nie wyobrażam sobie, by mogli tego zabronić, kiedy to przyspiesza pracę chyba ponad dwukrotnie względem ręcznego sprawdzania wszystkiego w dokuementacji. A bez dokumentacji to w ogóle byłaby masakra.

0

MSDN + unixowy man do bibliotek standardowych działa wyśmienicie. Poza tym google Twoim przyjacielem...

0
Kokeeno napisał(a)

MSDN + unixowy man do bibliotek standardowych działa wyśmienicie. Poza tym google Twoim przyjacielem...

Nie rozumiem tego '+'... używasz tych dokumentacji jednocześnie ? ;-P

poza tym man jako dokumentacja do bibliotek śmierdzi. I na szczęście GTK i Qt mają swoje dokumentacje w HTMLu.

0

Ja jak piszę program w C pod linuxa, to korzystam z dokumentacji libc:
http://www.gnu.org/software/libc/manual/html_node/

Wszystko jest dobrze podzielone na działy. Często są też przykłady.

Kiedy natomiast np. znam nazwę funkcji, ale zapomnę kolejność argumentów, to korzystam ze standardowych manów.

Gorzej jest z javą. Moim zdaniem javadoci są po prostu nieczytelne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1