Śledzenie requesta po UUID w aplikacji, w logach

0

Cześć

Piszę do was z takim tematem mianowicie, mam do zaimplementowania mechanizm śledzenia operacji wykonywanych w ramach odebranego requesta. Otrzymuje, unikalny dla każdego requesta, UUID z frontendu i mam za zadanie śledzić/logować wszystkie operacje w aplikacji związane z tym UUIDem. Dodatkowo mój serwis A łączy się do serwisu B i w ramach technicznego loga mam logować co tam wysyłam/co odbieram. Mam nadzieję że schemat trochę to rozjaśni.

https://imgbb.com/k96SfPS

Obecnie mam to zaimplementowane Spring Sleuthem który magicznie pobiera UUID z headerów requesta który przyszedł i dorzuca go automatycznie do logów, mam zdefiniowany pattern. I niby wygląda to ok ale problem jaki się pojawia to wtedy gdy zdeployuję apkę na GCP. Wtedy chcąc wyśledzić jakiegoś UUIDa muszę filtrować/szukać po textPayloadzie.

Pod skórą czuje że to rozwiązanie śmierdzi więc chciałbym zadać Wam pytanie, jak zaimplementować to „po Bożemu”?

2

<Taki offtop> Jak masz np. opentelemetry to jest tam trace-id, który to robi. Jak używać czegoś innego do monitorowania to zerknij czy nie ma czegoś podobnego. Bez problemu elastiksearchem wyciągniesz to co chcesz. <Koniec offtopu>

1

Zdecydowanie OpenTelemetry

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1