Wątek przeniesiony 2022-01-26 03:37 z Java przez somekind.

Praca inżynierska - konspekt

2

Witam, niebawem muszę się zmierzyć z napisaniem pracy inżynierskiej. Planuję stworzyć aplikację web do zarządzania wydatkami/planowania/dokumentowania procesu budowy domu. Mam zamiar napisać to w Javie, skorzystać z frameworka Vaadin, wykorzystać Spring Boot. Na tą chwilę muszę stworzyć konspekt pracy i tutaj mam problem:

  1. Czym kierować się przy wyborze literatury / źródeł internetowych? W wytycznych mam tylko wzmiankę że książki powinny nie powinny być sprzed 2010r.

  2. Czy są jakieś „uniwersalne” pozycje z którymi warto się zapoznać?

3.Czy strona internetowa będąca źródłem informacji do pracy inzynierskiej musi spełniać jakieś konkretne wymagania?

  1. Czy powinienem rozważyć/zapoznać się z jakimiś innymi technologiami/frameworkami przed wpisaniem wyżej wymienionych (Java, vaadin, Spring boot) do konspektu? Pisałem już trochę w Javie i lubię pisać w tym języku dlatego skłaniam się ku niemu.

Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi :)

0

W kwestiach merytorycznych nie pomogę, bo wszelkie prace pisałem dawno – ale może w kwestiach organizacyjnych miałbym parę porad.

  1. Zgodnie z tym, co napisał @iteredi w komentarzu, najlepiej na początku wdać się wdłuższą dyskusję lub dwie z opiekunem pracy ("promotorem"), przekazując mu wszystkie swoje wątpliwości.
  2. Poza tym przed rozpoczęciem faktycznego pisania warto (z)gromadzić jak najwięcej materiałów, które w jakikolwiek sposób łączą się z tematem pracy. Nieistotne, czy są dobre, czy nie; tuż przed rozpoczęciem możesz wespół z opiekunem przeprowadzić selekcję. Chodzi mi zarówno o źródła dotyczące programowania, jak i budowy domu, user experience i wszystkich innych "podtematów", jakie uda Ci się wyróżnić w temacie swojej pracy. Chodzi mi zarówno o linki do stron internetowych, książki (lub same ich tytuły PS i autorzy), czasopisma (lub same ich nazwy PS i numery) i tym podobne.
  3. Jeśli zechcesz zapoznawać się z innymi technologiami niż wymienione, to rób to z umiarem. Zaskakująco szybko kurczy się czas na napisanie pracy w miarę wgłębiania się w temat.
  4. Podczas pisania pracy (w tym tworzenia aplikacji) nie skupiaj się na niczym więcej niż to konieczne. Jak najszybciej napisz wersję "próbną" pracy, która będzie obejmować możliwie największy fragment tematu. Prześlij ją opiekunowi, a w międzyczasie kontynuuj (w międzyczasie! Nie czekaj na odpowiedź).
  5. Aplikacja ma działać, a nie być najlepsza.
  6. Osobno od tekstu pracy dokumentuj w jakimś zeszycie analogowym lub pliku wszystkie swoje przemyślenia i wątpliwości, jakie będziesz mieć podczas pisania (w tym tworzenia aplikacji). Na przykład: która książka jest lepsza do bibliografii, która funkcja jest wydajniejsza, czy warto korzystać z tego i tego frameworku. Taki trochę pamiętnik, ale bez specjalnych rozważań. Pisz zwięźle, jakbyś pisał telegram (kto dziś pamięta, jak się pisało telegramy?).
1

Pisanie pracy licencjackiej/inżynierskiej to sprawdzian korzystania ze źródeł i umiejętności pytania. Zatem po pierwsze zwiększ masę zapytaj opiekuna. Co do zasady są jakieś wytyczne co do źródeł, ale na tym poziomie mogą one być mocno uzależnione od uczelni i „widzimisię” kadry.

  1. Po pierwsze dokumentacja użytych technologii. Nie trzymałbym się też sztywno tego 2010 roku, bo jest trochę książek dotyczących teorii, które są dużo starsze i nadal są OK.
  2. Dla Vaadin – Book of Vaadin.
  3. Hipotetycznie nie, ale warto zapytać opiekuna. Na pewno jakiś randomowy hinduski blog ma trochę inną wagę niż np. oficjalny blog Vaadin :D
  4. Warto gdzieś zrobić krótkie wprowadzenie, w którym uzasadnisz, dlaczego wybrałeś daną technologię.

I jak pisał @Silv rób notatki, bo naj przyjdzie do pisania pracy, to będziesz miał gotowe źródło informacji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1