Początki w branży IT

0

Witam, wiem że temat się już pojawił podobny jednak nie mogę znaleźć takiego w punkt odnoszącego się. Właśnie skończyłem liceum i chciałbym w przyszłości pracować jako informatyk. Tak wiem że słowo informatyk jest bardzo ogólne ale nie wiem jeszcze w co dokładnie chcę iść.
Chciałem studiować informatykę ale tak jak po napisaniu matur spodziewam się wyników to małe szanse że się dostanę (złożę co prawda podania ale cudu się nie spodziewam). Liczyłem że w trakcie studiów właśnie uda mi się wybrać ścieżkę rozwoju - specjalizacje w jakiej się będę rozwijał i pracował. No ale raczej się nie uda.
W trakcie liceum dużo czasu poświęciłem na naukę samodzielną. Trochę C++ / baz danych / sieci / Windowsa / Linuxa. Raczej takie umiejętności podstawowe myślę ale z sporej ilości obszarów.
Od jakiegoś czasu przeglądam jakieś oferty na juniorów ewentualnie staże na stronach z pracą w IT. Zastanawiam się teraz czy z moimi umiejętnościami (bo doświadczenie zerowe więc wiadomo) jest sens w ogóle starać się szukać pracy w IT czy może iść do jakiejś innej pracy i dalej się uczyć samemu a spróbować za jakiś czas jak się douczę więcej. Z tego co ogarnąłem to wydaje mi się że nie wysokie wymagania są jeśli chodzi o helpdesk w korporacjach itp. W sumie nie praca marzeń moich ale zawsze coś na początek.
Liczę na jakieś rady od bardziej doświadczonych :)

0

Całkiem niedawno był wręcz bliźniaczy temat. Dosyć sporo osób się tam wypowiedziało, więc polecam go poszukać. Być może znajdziesz tam odpowiedź.

2
Marcel Nowak napisał(a):

Chciałem studiować informatykę ale tak jak po napisaniu matur spodziewam się wyników to małe szanse że się dostanę (złożę co prawda podania ale cudu się nie spodziewam).

Abstrahując od sensu studiów, to przecież maturę możesz napisać za rok lepszą (chyba, że coś zmienili). Nie musisz na te studia już teraz iść.

Od jakiegoś czasu przeglądam jakieś oferty na juniorów ewentualnie staże na stronach z pracą w IT. Zastanawiam się teraz czy z moimi umiejętnościami (bo doświadczenie zerowe więc wiadomo) jest sens w ogóle starać się szukać pracy w IT

Zawsze jest sens szukać pracy, bo nawet jak cię nie przyjmą, to się dowiesz przynajmniej:

  • czego wymagają pracodawcy (już samo szukanie spowoduje, że będziesz musiał czytać oferty pracy i będziesz lepiej zorientowany w rynku)
  • jeżeli jesteś ogarnięty, to czegoś się nowego nauczysz (tzn. widzisz, że w ofertach pracy powtarza się znajomość X, a nie znasz X, to poświęcisz czas na naukę tego X)
  • jak nie będziesz miał odzewu na CV, to się nauczysz jak pisać CV, żeby ten odzew był
  • jeśli cię zaproszą na rozmowy rekrutacyjne, to zobaczysz sobie, jak takie rozmowy wyglądają, nauczysz się opanowywać stres(chyba, że nie masz z tym problemu), dowiesz się, o co pytają, na jakie cechy/umiejętności się zwraca uwagę. I nawet jak nie dostaniesz pracy, jesteś do przodu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1