Czy próbować sił w programowaniu?

0

Witam.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad nauką programowania ale trochę się boję zacząć bo często się mówi, że do programowania potrzebna jest duża wiedza z matematyki i fizyki. Samym programowaniem zainteresowałem się, ponieważ lubię gry i jakiś czas temu wpadłem na parę pomysłów nad stworzeniem swojej własnej gry ale problemem jest właśnie to, że od zawsze byłem kiepski w tych dwóch przedmiotach. Nie zamierzam zostać zawodowym programistą ani też brać się za pisanie gier wartych miliony ale czy Waszym zdaniem, miałbym jakieś szansę w napisaniu małej i prostej gierki 2D?

Wybaczcie, że pisze temat który pewnie był na tym forum tysiące razy ale odpowiedzi, które znalazłem w Internecie nie były całkiem zadowalające.

3

miałbym jakieś szansę w napisaniu małej i prostej gierki 2D? Tak mialbys.

3

Spróbuj i zobaczysz czy coś ogarniesz, czy nie

2

Ja proponuję zacząć jak najprościej tj.

  1. Otwierasz notatnik
  2. Wklejasz np. taki kod: https://gist.githubusercontent.com/afrachioni/d01e6c88118b82d35c0f/raw/053ca5892f259031e7503ea8a8dc556cb880764d/rectangle.html
  3. Zapisujesz jako np. index.html
  4. Otwierasz ten plik w przeglądarce
  5. Próbujesz zrozumieć kod, poprawić, dodać coś swojego itd.

Jak lubisz czytać to polecam https://kursjs.pl/ a szczególnie rodział Canvas/Gry jak chcesz pisać proste gry dla zabawy.

6

do programowania potrzebna jest duża wiedza z matematyki i fizyki.

Nie jest potrzebna.

0

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

1

Warto poszerzać swoją strefę komfortu.

Jeśli się zastanawiasz, czy warto spróbować sił w programowaniu, to pewnie warto. Kto nie próbuje, ten nie wygrywa.

Podobnie co do matmy/fizy. Możesz zacząć bez ich znajomości, ale z drugiej strony nie ma co się na nie zamykać przez wymówkę od zawsze byłem kiepski w tych dwóch przedmiotach., bo czasem niewiele trzeba z tej matmy/fizy, żeby coś fajnego wyszło. Np. ogarniesz, jaki związek ma cosinus i sinus z okręgiem* i już możesz zrobić obiekt, który się kręci wokół czegoś, np. Ziemię wokół Słońca: https://jsfiddle.net/kv62ctur/ (pomijam już, że naprawdę orbita Ziemi nie jest okręgiem, tylko elipsą).

*chodzi mi o coś takiego: https://www.mathsisfun.com/geometry/unit-circle.html W zasadzie wystarczy na te rysunki popatrzeć i zrozumieć, że cosinus daje ci w tym przypadku współrzędną x, a sinus współrzędną y. I możesz obliczać tak współrzędne czegoś, co jest obrócone o dany kąt. To nie jest żadna zaawansowana matma, a jednak takie rzeczy się przydają.

1
tomskypolska napisał(a):

Witam.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad nauką programowania ale trochę się boję zacząć bo często się mówi, że do programowania potrzebna jest duża wiedza z matematyki i fizyki. Samym programowaniem zainteresowałem się, ponieważ lubię gry i jakiś czas temu wpadłem na parę pomysłów nad stworzeniem swojej własnej gry ale problemem jest właśnie to, że od zawsze byłem kiepski w tych dwóch przedmiotach.

No akurat w gamedevie matma i wiedza o fizyce sie przydaje. Sama geometria analityczne jest trudna, a jak będziesz chciał pisać jakąś SI, to w ogóle zrobi się kosmos.

Nie zamierzam zostać zawodowym programistą ani też brać się za pisanie gier wartych miliony ale czy Waszym zdaniem, miałbym jakieś szansę w napisaniu małej i prostej gierki 2D?

a co masz na myśli mówiąc "mała prosta gra". Jeżeli chcesz napisać jakieś 2d do szuflady, to chyba nikt Cie nie powstrzyma. Jeżeli oczekujesz, że ta gra odniesie sukces, to dużo pracy przed Tobą.

Pracowałem w różnych technologiach; frontend, troche backend, mobile i gamedev. Muszę przyznać, że gamedev jest najtrudniejszy i najbardziej niewdzieczny. Mam równocześnie wrażenie, że za psie pieniądze, ma dość niski próg wejścia. "Trudne sprawy" polskiego gamedevu (mysle, ze wiecie o jakiej firmie mówię) ma swój stały modus operandi oparty na schemacie trudnych spraw - bierzemy amatorów, płacimy grosze, 1 na 20 projektów okaże się sukcesem. Czasami pozwiemy byłych pracowników wśród miliarda spółek córek, które wepchniemy na GPW i blue connect.

Nieistotne, po co w ogóle chcesz tę grę pisać?

1
renderme napisał(a):

No akurat w gamedevie matma i wiedza o fizyce sie przydaje.

No dokładnie.

Z drugiej strony OP dopiero zaczyna, więc też nie ma co go straszyć niepotrzebnie.

Myślę, że ważniejsza jest otwarta postawa: nie umiem czegoś z matematyki albo fizyki? To się tego nauczę. Zamiast robienia sobie wymówek od zawsze byłem kiepski w tych dwóch przedmiotach.

0

@LukeJL:
Ogólnie o matematyce jest wiele mitów. Matma nie jest trudna, tylko wymaga systematyczności.
Moim zdaniem, w ogóle pytanie OPa w wątku jest idiotyczne, w tym sensie, że mając możliwość sie czegoś sensownego dowiedzieć od doświadczonych ludzi, pyta o jakąś tautologię.

Trochę jakby trafic na forum dla inwestorów i zapytać, "czy mogę założyć konto maklerskie i handlować akcjami".

"czy Waszym zdaniem, miałbym jakieś szansę w napisaniu małej i prostej gierki 2D" - tak. Nic się nie dowiedziałeś OPie, gratuluje.

Setki porównań w ogóle przychodzą mi do głowy i aż mi to poprawiła nastrój:
pytanie na forum akademii muzycznej: "czy uda mi się coś zagrać".
pytanie na forum kulturystycznym: "czy uda mi się podnieść ciężar"
forum wędkarskie: "czy uda mi się złapać rybę"
forum ogrodnicze: "czy uda mi sie zasadzic roślinę"
forum fotograficzne: "czy uda mi się zrobić zdjęcie"
pytanie na forum stolarskim: "czy uda mi się zrobić coś z drewna" - nie tej nie uda się. Weźmiesz do ręki młotek i uderzy w Ciebie piorun. Weźmiesz do ręki klawiature, sciagniesz jakiś tutek z playcanvas/unity/threejsa/unreala/godota i powstanie dziura w ziemi, która wchłonie całą Polskę. Może lepiej zapytać o perspektywy pracy? Od czego zacząć? Co muszę umieć?

Życie jest odrobinę jak szachy - warto się zastanowić nad kolejnym ruchem.
Jak zadajesz pytanie, to warto pomyśleć jaką odpowiedź możesz dostać.
Czy spodziewałeś się, że ktoś Ci napiszę - nie, nie masz szansy napisać gry. Nie mam pojęcia o jakiej grze mówisz, o jakiej technologii, ani kim jesteś, ale wiem, że Ci się uda/nie uda.

3

Dobrze rozumiem, że boisz się zacząć coś robić HOBBYSTYCZNIE? Rozumiem, że można się bać porażki no ale bez przesady.

1

W 99% projektów jakakolwiek "wiedza" z zakresu matematyki, lub fizyki uczonej w szkołach średnich jest absolutnie zbędna. Przydaje się za to umiejętność logicznego myślenia, operowania na abstrakcjach. Pytanie czy jesteś słaby z mat-fiz bo ci się nie chce tego uczyć, czy nie jesteś w stanie zrozumieć czym jest np. logarytm,
W grach wiedza z matematyki się czasami przydaje, bo pojawiają się tam takie problemy jak "o jaki kąt obrócić ludka, żeby był skierowany w punkt a", albo trzeba policzyć odległość od punktu a, do b. Sprawdzić czy na linii ab znajduje się prostokąt pqrs itd. Niby jak weźmiesz sobie jakiś popularny framework do pisania gier (Unity3D), to wszystkie te rzeczy tam znajdziesz, ale jednak warto chociaż ogólnie wiedzieć co i jak one robią.

0

@hadwao: Miałem na myśli, że czas który na to przeznaczę będzie stracony bo może się okazać że się do tego nie nadaję. Myślę, że takie może trochę dziwne podejście do sprawy jest spowodowane tym, że wziąłem sobie zbytnio do serca kwestię predyspozycji.

1

@tomskypolska: Polecam książkę: https://www.amazon.pl/Range-Generalists-Triumph-Specialized-World/dp/0735214484

Nawet jeśli nie napiszesz swojej gry to wiedza może się przydać w innych dziedzinach życia - np. zautomatyzujesz sobie jakieś zadania w pracy. Zawsze warto spróbować.

2

@tomskypolska: Zamiast rozkminiać czy masz "predyspozycje" i marnować na to czas, może zmarnuj go na napisanie tej gry. Albo ci się uda (i odkryjesz te predyspozycje), albo ci się nie uda i w jakimś tam stopniu rozwiniesz sobie np. umiejętność analitycznego myślenia, albo chociaż zrozumiesz trygonometrię. W najgorszym wypadku odkryjesz, że faktycznie nie masz takich predyspozycji.
Teksty o "kiepsko mi idzie z przedmiotu X" biorą się na ogół nie z faktycznego poziomu predyspozycji, tylko z magicznego koła słabe oceny -> nie lubię przedmiotu -> nie uczę się go -> mam słabe oceny i coraz większe zaległości.

0

Zmarnujesz, nie napiszesz tej gry, a nawet jesli, to nikt w nia nie zagra. Zycie jest podle i nie ma sensu. Obaj jestesmy tylko pylem w milionywych miastach.

Jak przystalo na bieda-ploretariat, zycie spedzimy w trudzie, wiecznie okradani przez wladcow swiata.

Na koniec i tak okradna i zniewola nas pod pretekstem pandemii.

2

Wybaczcie, że pisze temat który pewnie był na tym forum tysiące razy ale odpowiedzi, które znalazłem w Internecie nie były całkiem zadowalające. Jak zatem odpowiedź jest zadowalająca? Dublujesz posty, bo nie możesz usłyszeć tego czego chcesz?

Podstawową umiejętnością programisty jest szukanie informacji. Jeśli to przerasta Twoje możliwości to ciężko wywróżyć jakikolwiek sukces.

Poza tym na prawdę chcesz opierać swoje działania na podstawie opinii randomów z internetu? czy Waszym zdaniem, miałbym jakieś szansę w napisaniu małej i prostej gierki 2D

Jeśli jesteś wystarczająco zmotywowany, żeby napisać ta grę, to napiszesz. Wątek wyczerpany.

3

Dasz radę, Jesteś zwyciężcą!
Następny proszę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1