Hosty serwery, itp.

0

Dzdień Dobry,
Z wiązku z tym że nie mam pojęcia jak działają serwery, telenety, ssh-aki i inne, a na studiach nikt nie chce tłumaczyć, to zwracam się z prosbą o powiedzenie mi,
gdzie można się tego nauczyć, chodzi głównie podstawy, jakąś stronę na nternecie, coś dobrego, książkę, wiem że to rozbierzne tematy,ale od czego można by zacząc , bo to frustrujące jak się robi coś na ssh-aczu a nie wie się co to jest ssh. i jeślie przez to nie dostajesz zaiczonka,
dziękuje bardzo za , jeśli ktoś pomoże, będzie hejt

1

ssh to nic innego jak szyfrowany protokół komunikacyjny pozwalający na dostęp shella, czyli rodzaj połączenia pomiędzy Tobą a jakaś maszyną zdalnie (zazwyczaj działającą na linuxie). Domyślalm się że korzystasz z windowsa skoro zadajesz takie pytanie. Jeśli chodzi o najprostszy sposób nauki (w sensie obsługi terminala maszyny do której będziesz się łączył), to mówimy tu o podstawach obsługi linuxa i jego komend konsolowych. Materiałów jest od groma. Teraz kwestia jak się tego nauczyć. Tu też jest dość spory wybór. Możesz wykupić sobie jakiś tani VPS , zainstalować Putty na windowsie i już masz pełne środowisko do nauki. Jeśli nie masz kasy, możesz użyć vagranta + obraz ubuntu i też sobie stworzy zwirtualizowany serwer na swoim kompie z którym będziesz mógł łączyć się przez ssh. Bądź zacząć korzystać z linuxa... ;) Następnie wybierz sobie jakiś cel czyli uruchomienie jakieś usługi na takiej maszynie. Może to być postawienie apacza, albo nginx, może jakieś środowisko developerskie. Wyszukujesz jakiś tutorial w necie i się bawisz w stukanie komend w czarnej konsoli, których w 97% nie będziesz rozumiał. Przeżycie 10/10 polecam.

1

Można postawić serwer SSH na Windowsie, nie ma problemu. Możesz sobie zainstalować cygwina to już będziesz mieć powłokę i możesz sobie na nim postawić serwer ssh. Z tego co patrzę w necie są też serwery ssh na samego windowsa.
Pytałeś też o telneta i serwery w ogóle. Idea telneta jest bardzo podobna do SSH tylko różni się tym, że nie ma w nim szyfrowania no i implementacją. SSH i Telnet to protokoły komunikacji. Protokół toi standard opisujący jakiego typu wiadomości są wymianiane i co oznaczają. Natomiast serwer i klient są programami, które ten protokół implementują. Serwer to usługa na komputerze do którego się logujesz, a klient to aplikacja za pomocą której możesz się zalogować. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodze, żeby klient łączył się z usługą na tym samym komputerze. Innymi protokołami popularnymi w sieci są jeszcze FTP(serwer plików, bez szyfrowaniu, w odróżnieniu od SFTP i FTPS) czy HTTP.
Jakbyś chciał zobaczyć w praktyce jak wygląda taka komunikacja na poziomie interfejsów sieciowych, możesz pobawić się wiresharkiem. :) To przy okazji możesz jeszcze liznąć TCP i UDP – protokoły jeszcze niższego poziomu, implementowane zwykle jako sockety, udostępniane już przez system operacyjny.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1