Technik informatyk czy mat-fiz-inf?

0

Jestem teraz w III gimnazjum, za niedługo będę musiał wybrać szkołę, i nie wiem czy iść do technikum informatycznego czy do liceum na profil mat-fiz-inf.

Jestem pewien że w przyszłości chciałbym być programistą, początkowo uczyłem się C++, napisałem nawet kilka prostych projektów konsolowych(Paint, Saper, Sudoku, Snake, bardzo proste RPG) później jednak przerzuciłem się na Javę, co wiązało się z tym że chciałem zrobić grę na Androida. Próbowałem tworzyć grę na AndEngine, później przeniosłem ją na Libgdx. Jednak nie dokończyłem tego projektu, chociaż miałem tam sporo zrobione.

Później wpadłem na pomysł żeby zrobić program do tworzenia zrzutów ekranu, z funkcją wysyłania na Google Drive. Ten projekt udało mi się skończyć, później dodałem prosty edytor obrazków, możliwość zmiany języka, updater. W międzyczasie zrobiłem też animowaną tapetę na Androida. Teraz tworzę grę również na Libgdx, która jest już bardzo bliska ukończenia. Programuję też bibliotekę do tworzenia dialogów w grach RPG, której główną częścią jest edytor, pozwalający na łatwe tworzenie dialogów używając 'skryptów drzewkowych'.

Mam też swoją stronę gdzie napisałem kilka poradników do Libgdx. Tak więc wiem sporo, znam Lua i HTML, miałem do czynienia z PHP, Python, C.

W szkolę uczę się dobrze, chociaż często irytuje mnie to że muszę się uczyć czegoś do szkoły zamiast po programować coś w tym czasie.

I wracając do pytania, nie wiem do jakiej szkoły dalej iść, czy jest szansa znaleźć prace po technikum czy lepiej iść do liceum i na studia?

0

czy jest szansa znaleźć prace po technikum czy lepiej iść do liceum i na studia?

Po technikum nie możesz iść na studia?

0

Ja jestem zdania, że dobre LO o profilu mat-fiz (to inf jest na żenującym poziomie więc szkoda dopisywać sobie tego inf). Generalnie jeśli jesteś ambitny to polecam Ci dobre LO, i przyłożyć się do matematyki oraz fizyki. Zdajesz dobrze maturkę i wybierasz fajną uczelnie na której poświęcasz czas na rozwijanie umiejętności programistycznych. Oczywiście wolnymi wieczorami w LO zamiast grać w jakieś głupoty to oczywiście rozwijaj się w dziedzinie IT.
Czy po technikum jest praca z doświadczenia powiem (tak jestem po technikum), że na 30 osób chyba 3 pracuje w zawodzie... Po technikum jest o tyle fajnie, że mimo tego iż maturę zdasz dużo gorzej i jeśli dostaniesz się na lepszą uczelnie to 1 rok praktycznie powtarzasz wszystko to co w technikum (w zasadzie nie robisz nic z informatyki nowego) a tylko kujesz matmę i płaczesz nad fizyką...

0

Miałem na studiach (makrokierunek elektronika + informatyka) w grupie zarówno ludzi po technikach i liceach. Mogę powiedzieć tylko tyle, że najwięksi wymiatacze byli wśród ludzi po dobrych liceach (np. LO im. Staszica w Warszawie [1]). Po prostu pierwszy rok studiów to jest głównie matematyka, matematyka i matematyka. Jeśli chodzi o programowanie czy "druty", też jakoś nikt po technikum się nie wybijał biegłością obsługi oscyloskopu czy łączenia rezystorów (mieli przewagę na pierwszej laborce i na tym koniec). Paradoskalnie, na olimpiadzie wiedzy technicznej [2] w obu grupach (mech.-budowlanej i elektryczno-elektronicznej) w finałach było dużo ludzi z technikum, ale często wygrywali goście z liceum.

Na podstawie powyższych subiektywnych doświadczeń stwierdzam, że poziom przedmiotów zawodowych takich jak programowanie czy projektowanie układów elektronicznych musiał być wtedy (1996-2000) w technikach słaby, na poziomie zdecydowanie poniżej tego, czego można się było nauczyć w domu, kodując lub konstruując hobbystycznie. Przy czym wtedy było trudniej, bo o szerokopasmowym internecie w domu można było jedynie marzyć, a nawet najprostszy oscyloskop czy układ uruchomieniowy był poza zasięgiem finansowym [3], jeśli nie miało się bogatych rodziców lub nieco szczęścia aby zdobyć używany. Teraz cała ta wiedza jest na wyciągnięcie ręki, a nowy oscyloskop cyfrowy można kupić za 400 zł.

[1] Nie chodziłem tam, ale miałem dużo kolegów, którzy pracują teraz po Googlach i innych takich firmach uznawanych za dobre.
[2] Olimpiada powszechnie uważana za olimpiadę dla uczniów techników - z racji tego, że jej program wykracza daleko poza program LO. Moja dyrektorka LO dowiedziała się ode mnie, że taka olimpiada istnieje.
[3] Pamiętam, że najprostsze modele oscyloskopów analogowych 20 MHz zaczynały się od ok. 2 tys. zł.

0

Bez znaczenia co wybierzesz, i tak będziesz musiał się przygotowywać do matury we własnym zakresie.

0
niezdecydowany napisał(a):

Bez znaczenia co wybierzesz, i tak będziesz musiał się przygotowywać do matury we własnym zakresie.

Nie do końca. Wiadomo, że szkoła sama się za nikogo nie nauczy ale kilku znajomych chodziło do naprawdę dobrego liceum na mat - fiz i większość zdała rozszerzoną matematykę na ponad 90%. Sam chodziłem do technikum więc mogę się na ten temat wypowiedzieć. Wiedza zdobyta na przedmiotach zawodowych niewiele się przydaje na studiach, może kilka rzeczy typu systemy liczbowe, podstawy algorytmów i programowania ale to wszystko. Jest tego tyle, że w miarę sensowna osoba ogarnie to w krótkim czasie więc jeśli ktoś staje przed wyborem szkoły średniej i ma w planach późniejsze studia to wybierając technikum i licząc na to, że pomoże mu to na studiach informatycznych jest moim zdaniem w błędzie i można powiedzieć, że marnuje rok bo nawet papier technika na nic się zda jeśli później będzie miał inżyniera czy magistra.
Więc jeśli chcesz zdać dobrze maturę to polecam liceum, tylko tak jak wspomniałem naprawdę dobre. Mniej godzin zajęć a z tego co wiem to w maturalnej klasie czasami lekcje do południa więc znajdziesz czas na własne zainteresowania czy nawet dodatkową naukę do matury. Technikum to sporo zajęć przez 4 lata z tego połowa spędzona na przeglądaniu internetu albo graniu w gry a priorytetem dla szkół jest raczej zdanie egzaminu technicznego i matury ale na poziomie podstawowych.

0

Może ci się nie przydać ale za to masz inne plusy np w okresie wolnym tj. około 4 miesiące przed studiami możesz zacząć prace w zawodzie

0

I tak wszystko będzie zależeć od poziomu jaki szkoła reprezentuje czasem nawet technikum może być lepsze od liceum czasem może być na odwrót nie jest powiedziane że licea są zawsze najlepsze.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1