Książka HTML dla początkującego :)

0

Witam. Szukam książki, która skupi się na HTML w kategoriach tworzenia stron WWW, a nie aplikacji itp cudów :) Może być nawet używana lub jakaś starsza. Mam też pytanie co do HTML5, czy to już wprowadzony standard czy zostanie zaadaptowany na przestrzeni paru lat i czy będzie miał wpływ na tworzenie stron WWW? Pozdrawiam :)

0

Sam HTML to niezbyt skomplikowany temat, jednak jeśli chcesz robić strony bez CSS będzie ciężko, inna sprawa obecnie bez php, javascript ciekawej witryny nie da się zrobić.
Co polecam? Tworzenie stron WWW w praktyce.

0

co do HTML5, czy to już wprowadzony standard czy zostanie zaadaptowany na przestrzeni paru lat i czy będzie miał wpływ na tworzenie stron WWW?

Już ma. Przede wszystkim w kwestii multimediów.

1

Ja jestem świadom tego, że bez CSS, PHP oraz Javascript nie zrobię stronki atrakcyjnej dla innych, ale bez znajomości HTML tym bardziej :) To raczej hobbistycznie na początek :)

1

Jak już było wspomniane, html to nie jest jakieś bóg-wie-co, zwykły kurs wystarczy:
http://www.kurshtml.edu.pl/

0

Seria Head First będzie dobra dla ciebie, ja osobiście jej nie lubię ze względu na jej rysunkową zawartość :P
To czy potrzebuje znajomości PHP to bym mógł podyskutować, jest kilka innych języków, ciekawszych i imo fajniejszych do cgi takich jak python czy ruby. No, ale z PHP zawsze łatwo o hosting tani.

0

Ten kurshtml.edu.pl jest ohydny... Zupełnie mi się nie podoba, ale mam fajny Heliona, aczkolwiek zawsze po prostu lubiłem uczyć się z książek.

0

Po co książka. http://www.w3schools.com/html/ Potem css javascript i jquery i tworzysz piękne strony :)

0

Ok, ale zastanawia mnie jak HTML5 wpływa na pisanie stron? Czy to co ta w3schools pokazuje w opcji HTML może potem pasować przy HTML5? Mam wrażenie, że numer 5 wprowadza samodzielny player audio i video pomijając już wprowadzanie hiperłącza do stron z filmikami i wymogu dodatkowego pluginu typu adobe flash player. Czy mam rację? Czy to rewolucja czy ewolucja?

0

HTML5 wprowadza wiele sematycznych znaczników dla lepszego rozpoznawania elementów przez roboty internetowe jak i do szybszego wzrokowego rozumienia poszczególnych bloków w kodzie, w html4.01 był tylko div tutaj masz np nav dla oznaczeń nawigacji, header dla nagłówka czy footer dla stopki są to w sumie zwykłe divy ale ich opisowy charakter pozwala na łatwe rozumienie kodu. Co jeszcze wprowadza html5? np krótkie meta tagi, wspomiane przez ciebie odstwarzanie audio i video ale też np nowe pola w formularzach jak np search czy time, niestety pola formularzy są jeszcze słabo obsługiwane. i wiele wiele więcej nowości.

0

Zastanawia mnie jedna kwestia przy pisaniu jeszcze stron. Czy na przykład pisząc właśnie stronkę z użyciem html5, która nie będzie miała żadnego pliku video ani audio na serwerze, tylko link do youtube'a to czy taka przeglądarką to odtworzy? Chodzi mi o stare macintoshe typu PowerMac G4-G5, które już nie są wspierane przez Apple, ale nadal ludzie korzystają z nich. Jest to tylko teoretyczne pytanie, ale czy da się nadal na takich kompach pisać strony WWW?

0

Link zapewne otworzy, a YouTube do działania wymaga Flasha (lub przeglądarki wspierającej HTML5).
Btw, kto korzysta jeszcze z prawie 15-letnich komputerów?

0

PowerMac G5 nie jest produkowany od 2005 roku, więc 15 lat to aż nie ma :)

0

Niby ma, ale to tylko pytanie teoretyczne. Większość użytkowników korzysta z obecnych kompów itp.

0

Jeżeli link otworzy się z poziomu strony w HTML 4 to z poziomu strony w HTML 5 także ;P nie ma to żadnego znaczenia.

0

Zastanawiam się, czy dobrym pomysłem jest obranie tematu na stronę WWW i nauka HTML plus budowanie jej na bieżąco? Typu interesuję się jakąś grą MMO lub zespołem, uczę się komend i tworzę stronę, dodaję różne rzeczy itp? Chociaż nie pojawiłaby się w ogóle w necie, ale byłoby to jako doświadczenie pewnego rodzaju. Co o tym myślicie?

0

Zaryzykował bym nawet stwierdzenie że innego wyjścia niż nauka poprzez robienie jakiegoś projektu nie ma.

0

html i css jeżeli mówimy o składni, można ogarnąć pisząc jeden a porządny projekt. Potem pozostaje sie tylko doszkalanie w nowych elementach upiększających stronę oraz na samym zagadnieniu projektowaniu wyglądu w sensie, że np "te menu będzie bardziej pasowało po lewej bo..." itp

0

A jak to jest z grafiką? Jeżeli robię stronę dla siebie to są jakieś stronki z darmowymi grafikami, ramkami itp cudami? Czy każdy sobie sam robi w "oryginalnym" lub nie photoshopie?

0

Ogarnięcie HTML to kilka godzin lektury poradnika. Nieco trudniej jest z CSS - choć ma prostą składnię i łatwo zapamiętać poszczególne właściwości, to z czasem człowiek napotyka problemy związane z niedbałym podejściem do kaskadowości (coś nie działa i nie wiesz dlaczego, bo w innym miejscu przesłoniłeś właściwość). Najlepiej uczyć się odtwarzaniem istniejących stron internetowych, bo w celu tworzenia własnych trzeba mieć zacięcie artystyczne.

0

@siemieniaka jest wiele stron z darmową grafiką i możliwościowa zamieszczania jej na stronach. http://webroad.pl/webdesign/280-strony-z-darmowa-baza-zdjec-stockowy-zawrot-glowy

0

A wykorzystujecie jakieś edytory czy klepiecie hardcore'owo w notatniku ? Jest jakieś minimum sprzętowe, które trzeba posiadać na obecne czasy, aby robić aktualne strony WWW? W sensie taki procek, ileś tam ramu itp?

0

Co do kompa to ważne, żeby... chodził :D Edytor jak kto woli mi jeśli mówimy o tworzeniu stron najlepiej się pracuje w zwykłym notepadzie++ http://notepad-plus-plus.org/ ale powoli zaczyna mnie wciągać również aptana http://www.aptana.com/ .

0

W sumie mam taki program, ale korzystałem zawsze ze zwykłego notatnika :) No ogólnie posiedziałem na tym w3schools i sobie wiele rzeczy przypomniałem z html'a. Jak dla mnie o niebo bardziej intuicyjny język niż C++, ponieważ wszystkie tagi łatwo się kojarzą, typu p jak paragraf albo br jak break itp :)

0

C++ możesz porównać do php który jest wykorzystywany w 90% dzisiejszych stron a nie html ;)

0

Ok, może złe porównanie, ale nie chodziło mi o porównanie języków, ale komend w sensie ich rozumienia. Chodzi o to, że mi łatwiej jest skojarzyć tagi z html niż funkcje itp z C++. Nie chodzi o różnice w językach, bo takie porównanie jest wyjęte z "pęknięcia pleców".

0

A propos wątku, pozwolę sobie zadać pewne pytanko: korzystał ktoś kiedyś z kursów eduweb ( http://www.eduweb.pl ) nt. webdevelopingu i webdesignu? Jeżeli tak, to co o nich sądzi? Czy kursy nt. HTML5, CSS3, pisania stron na urządzenia mobilne, PHP5 czy może najnowszy kurs pisania stron pod WordPressa są warte swojej ceny, czy lepiej korzystać z darmowych tutoriali?

1

Nie ma co płacić, zawsze się znajdzie coś wartościowego za darmo ( i najczęściej po angielsku) - kasę lepiej wydać na browar po intensywnej nauce ;)

0

HTML to tak jak javascript, php .... jest stymulowany atrakcyjnością budowanych stron i konkurencyjnością w "tym temacie". Pytanie czy HTML5 - no to oczywiste. Książkę zawsze warto mieć by móc do niej sięgnąć jak czegoś potrzeba a się nie pamięta. Używam HTML (między innymi) ale nie aż do tego stopnia by wszystko pamiętać (składnia, opis, sztuczki...) i od tego jest książka. Nie wieżę w darmowe kursy a "jak zbudować pierwszą stronę" to temat chyba dla uczestników pierwszej klasy podstawówki. Więc jeżeli chcecie to bardzo proszę - polecam i z niej korzystam na co dzień - zresztą może każdy powinien zadecydować sam co mu najlepiej odpowiada. Polecam więc wykaż (grubo ponad stu !!!) książek, podręczników do wyboru do koloru - wykaz jest tutaj:
www.novatech.com.pl/html-xml-xhtml,katalog,2,1,5,14.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1