Informatyk co wybrać

0

Witam mam zagwozdkę, studiuję informatykę, jestem na 3 roku. Możliwe ze te pytanie kieruję już zbyt późno żeby nadrobić jakiś materiał, ale może mi pomożecie obrać właściwą drogę.
Interesuję się sieciami (co się z tym wiąże bezprzewodowymi, przewodowymi i serwerami tym trochę mniej), tworzeniem stron internetowych (html, xhtml) i programowaniem (trochę mniej ale mam już zasobną przygodę z językiem c i c++). Jak wiemy informatyka jest dość sporawą dziedziną, która dzieli się na rożne specjalizacje. Ja zdecydowałem że zajmę się sieciami i w wolnym czasie tworzeniem website + programowaniem niezbędnym do pracy na sieciach i website'ach.
Ostatnio tworzyłem aplikacje okienkowe i miałem wielki problem otóż nic mi nie wychodziło a pracuje już jakiś czas na c++ (głównie progr. w konsolach). Chciałem zrobić żeby w programie była jakaś grafika, co mi się nie udało i trafiłem na ten temat:http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=76530&start=20. Zdałem sobie sprawę jak wiele nie wiem. Nie miałem pojęcia co to za biblioteki te wxWidget (aktualnie w nim robiłem w.w program) itp. Jak by ktoś mógł prosto powiedzieć w czym mogę stworzyć ładnie wyglądający (ładne efekty graficzne w okienku) program (zachowując czytelny kod)?? Czyli jaki edytor wybrać bibliotekę jak dla początkującego.
Teraz odnośnie obrania dobrego kierunku skoro chce mieć specjalizacje związana z sieciami i tworzeniem stron www, jakie niezbędne umiejętności powinienem posiąść? tzn. jakie przedmioty na studiach powinienem dobrze rozumieć ( a nie tylko zal. i fajrant). Jaki język programowania dokładnie wałkować (który będzie przydatny po ukończeniu studiów i w ich trakcie?)
jakie kursy poukańczyać (mam namyśli coś w stylu cisco)? Czy matematyka (np analiza) ktora wakowałem będzie przydatna?

Proszę o odpowiedz tych co coś konkretnego mają do powiedzenia i posiadają jakieś już doświadczenie za co zgóry dziękuje. Pozdrawiam!

0
Beginnnnner napisał(a)

Jak by ktoś mógł prosto powiedzieć w czym mogę stworzyć ładnie wyglądający (ładne efekty graficzne w okienku) program

google -> gui toolkit

Beginnnnner napisał(a)

(zachowując czytelny kod)?
?
google -> refactoring, kiss, dry, yagni

Beginnnnner napisał(a)

jakie niezbędne umiejętności powinienem posiąść?

google -> unix administration, web developer

Beginnnnner napisał(a)

Czy matematyka (np analiza) ktora wakowałem będzie przydatna?

nie

0
cepa napisał(a)
Beginnnnner napisał(a)

Jak by ktoś mógł prosto powiedzieć w czym mogę stworzyć ładnie wyglądający (ładne efekty graficzne w okienku) program

google -> gui toolkit

Beginnnnner napisał(a)

(zachowując czytelny kod)?
?
google -> refactoring, kiss, dry, yagni

Beginnnnner napisał(a)

jakie niezbędne umiejętności powinienem posiąść?

google -> unix administration, web developer

Beginnnnner napisał(a)

Czy matematyka (np analiza) ktora wakowałem będzie przydatna?

nie

Dzięki za szybką odpowiedz ale tylko to mi wystarczy? Miałem nadzieje ze zamiast bezposrednio mnie odwołasz do google powiesz jaki lepiej jest jezyk programowania obrać? np czy java czy c++ bedzie lepsze na wybrana przez mnie specjalizację?

0

Przecież ty jesteś na 3 roku... Po twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie jeden pierwszo roczny jest bardziej obcykany w temacie... Jesteś pewien, że dobry kierunek obrałeś???

0
Beginnnnner napisał(a)

jaki lepiej jest jezyk programowania obrać? np czy java czy c++ bedzie lepsze na wybrana przez mnie specjalizację?

Może być COBOL (było ostatnio nawet ogłoszenie, że dwóch pensjonariuszy z domu starców do programowania w COBOLu potrzeba). Może być FORTRAN i masz super wydajną matematykę. Jednak odpowiedź zawsze jest taka sama język jest tylko narzędziem i to co wybierzesz powinno odpowiadać zadaniu, które przed tobą postawiono.

0
Sid_ napisał(a)

Przecież ty jesteś na 3 roku... Po twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie jeden pierwszo roczny jest bardziej obcykany w temacie... Jesteś pewien, że dobry kierunek obrałeś???

ehh 3 rok studiów zaoczynch. waHam sie po prostu. Zdałem szybko i nie miałem wielkich trudnosci, a przebrnołem analize, metody nr, logike itp matematyki, fizyke, elektronikę, programowania w strukturach, obiektówkach aplikacjach www, modelowania. waHam sie odnośnie takich rzeczy jak: czy dobrze ze wybralem c++ ktory moze mi sie przydać w w.w specjalizacji, A te pojecia co podał "cepa" mozliwe ze udzielaja mi odpowiedzi ale chodziło mi o rady, Np: lepiej weź skup sie na javie w programowaniu bo to ci sie przyda do tego czy tego, A bazy danych sobie daruj bo niewiele bedo miały z twoim kierunkiem wspolnego.

0

Ale mi chodzi konkretnie o specjalizacjię sieci (na róznych uczelniach roznie sie to zwie np. 1. sieci systemów informatycznych 2. telekomunikacja i sicie łacznosci 3. elektronika telekomunikacja)
Np co jest leprzym rozwiazaniem dla kogoś kto chce zajac sie telekomunikacja i sieciami (ad.3)
java czy c++. Bo np wiem ze na stronach www sa uzywane java scripty.

0
Beginnnnner napisał(a)

java czy c++. Bo np wiem ze na stronach www sa uzywane java scripty.

o0... java != javascript i na 3 roku powinieneś to wiedzieć. Jeżeli telekomunikacja to tylko w c/c++. W Javie się nie pisze za dużo w tej dziedzinie, a C to podstawa.

0

@Beginnnnner:
Jeśli chcesz być profesjonalnym webdeveloperem, to mogę Ci powiedzieć, czego trzeba w tej robocie. Pracowałem na stanowisku senior webdevelopera. Nie piszę Ci tego od razu, bo muszę Cię najpierw uświadomić, że aby być dobrym specjalistą, to na początku musiałbyś się zajmować tylko kilkoma rzeczami. Gdzie kilka oznacza bardziej 2 niż 10. A może wręcz jedną.

Mam na myśli więc bardzo konkretną pracę: tzw. cięcie layoutów stron www. Wygląda to tak, że dostajesz od projektanta layout w pliku photoshopa/gimpa lub nawet w paru plikach PNG i przerabiasz to na stronę w HTML-u i CSS. Czasem dodajesz do tego skrypty JavaScript, choć na początek nie potrzeba zbyt wielkiej wiedzy w JS (tj. poradzisz sobie korzystając głównie z gotowych bibliotek i skryptów). Tylko tyle. To nie jest nawet cały kod odpowiedzialny za stworzenie strony www, nie wspominając już o całości rzeczy które trzeba wykonać, by taką stronę od zera zrobić. Więc strony sam nie zrobisz (żeby samodzielnie zrobić stronę na odpowiednim poziomie, trzeba ŁADNYCH paru lat doświadczenia i nauki, w dodatku owocnych). Nie będziesz więc się za bardzo interesował bazami danych. Nie będziesz kodował zachowania strony, tj. nie będziesz np. implementował dodawania newsów, czy koszyka w sklepie internetowym. Będziesz tylko kodował same widoki i zajmował się z początku samymi "statycznymi" stronami. Po jakimś czasie, gdy lepiej opanujesz JavaScript (wraz z DOM/BOM i XMLHttpRequest), będziesz mógł tworzyć aplikacje ajaxowe -- ale na razie tylko warstwę po stronie klienta.

Robota nie jest wcale monotonna. Jest raczej ciekawa, bo każdy projekt jest inny. Nie wymaga wielkich umiejętności w programowaniu, ponieważ HTML i CSS mają bardzo prostą składnię (JavaScript też ma stosunkowo prostą, choć wiele osób go nie rozumie i nie jest aż tak łatwym językiem do nauki; różni się bardzo od C, Javy, czy PHP). Zarobki na tym stanowisku są na początku całkiem niezłe. Na ostatnich latach studiów (włącznie z czwartym) jak będziesz dobry i będziesz już umiał JavaScript, to wyrobisz i 3 tys. netto pracując w dużym mieście (ale nie w Warszawie -- tam pewnie więcej).

Potem możesz rozszerzać swoje kompetencje na język po stronie serwera: PHP (albo Python, Ruby, J2EE, czy Perl) plus bazy danych (SQL). Gdy będziesz próbował ogarnąć obie te rzeczy (klient + serwer) od początku, to będziesz niezbyt dobry w obu. Wiele firm, w których pracowałem/z którymi współpracowałem miało podział na koderów po stronie klienta (właśnie HTML, CSS i JS) oraz po stronie serwera.

Jeśli interesuje Cię ta praca, to mógłbym Ci coś więcej podpowiedzieć.

Miałem na razie nic nie pisać, a wyszło dość sporo, no ale widzę że masz problemy z rozróżnieniem co będziesz robił na jakim stanowisku, więc te informacje mogą Ci się przydać.

0

Dzięki, wasze odpowiedzi troche wyprostowaly moj pkt widzenia. Czyli w telekomunikacji bedzie przydatna cnajomosc c++ (czyli c tez tylko ++ to rozwiniecie obiektowe), natomiast przy tworzeniu serwisów www bedą przydatne jawa + jawa script. W css robilem juz style kaskadowe itp najgorsze bylo wklejanie tych pocietych fragmentow ale jakos przebrnołem. Bardzo dobrze ze opisałeś dokladnie historie co jak wyglada. Tworzeniem serwisów zajmuje sie hobbistycznie bo na moch studiach naprawde z tym było niewiele. Mam pytanie czy mozna łaczyć telekomunikacje z webdeveloperem czy jak niekturzy zwą webmasterem?
Chciałbym ukonczyć telekomunikacjie z sieciami i do tego robić serwisy www na boku. A później zdecydować w czym mam powołanie ;D Pozdro

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1