.NET co wybrać?

0

Witam, od paru dni staram się zrozumieć jak cały .Net jest podzielony żeby wiedzieć czego się uczyć. Chciałbym zacząć uczyć się tworzyć webowe aplikacje i strony z użyciem .Net i kiedy juz doszedłem do konkluzji (nie wiem czy prawidłowej), że .Net framework jest do aplikacji desktopowych na Windowsa, Core jest do aplikacji nie tylko na Windowsa, a ASP.net jest do stron www to przeglądając kursy na Udemy zobaczyłem takie twory jak "ASP.net VMC Core" i zupełnie się pogubiłem. Może ktoś mi z tym pomóc?

3

.NET Framework to dotychczasowa wersja .NETa, którą teraz Microsoft powoli zastępuje przez .NET Core, który już może działać nie tylko pod Windowsem. Na tych frameworkach opierając się wszystkie typy aplikacji jeżeli mówimy o .NET.
To, że .NET Framework służy do aplikacji desktopowych to wynika tylko z tego, że dopiero ostatnio .NET Core dostał obsługę takich projektów więc chcąc robić desktop byliśmy zmuszeni zostać przy .NET Framework (np. 4.7).

I teraz mamy ASP.NET, który pozwala robić aplikacje webowe. I jest albo dodatkowym frameworkiem (ASP.NET MVC/WebAPI + .NET Framework) albo rozszerzeniem .NETa (ASP.NET Core + .NET Core).

Więc .NET Core to ewolucja .NET Frameworka, a ASP.NET to jakby moduł pozwalający w tym frameworku robić web.

PS: pisanie "ASP.NET MVC Core" jest trochę niepoprawne, bo w ASP.NET Core nie ma rozróżnienia na projekty MVC i API, jest po prostu projekt ASP.NET Core i to czy zwracasz widok czy wystawiasz API to zależy czego akurat potrzebujesz.

2

w tym momencie nie ma sensu się skupiać na czymś innym aniżeli .net core. Ale jeśli to są twoje początki z .netem ogólnie to nie ma tak naprawdę różnicy w czym będziesz na początku pisać, bo w chwili obecnej .net core i .net framework w 80-90% to to samo. Czasem są tylko inne nazwy funkcji, ale idea jest identyczna

2

Nie ma sensu męczyć się z zwykłym .NET i od razu przejść na Core, imo.

Core jest lepiej przemyślany i przyszłościowy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1