Jaki laptop dla programisty

0

Witam,

Jaki polecacie laptop dla programisty? Glownie chodzi mi o apki w PHP i docker. Co polecacie? Chodzi mi o jakis dobry, sprawdzony sprzet. Porownam wszsytkie wasze propozycje :)

Pozdrawiam.

Milego weekendu!

1

Bierz Maka i tyle, będzie dobry na wszystko poza światem .neta. Podajcie mi dowolny argument za Windowsem/Linuxem, a podam kontr za MacOS-em.

0
vijume napisał(a):

Bierz Maka i tyle, będzie dobry na wszystko poza światem .neta. Podajcie mi dowolny argument za Windowsem/Linuxem, a podam kontr za MacOS-em.

Nie wiem, czy usunąłeś przypadkiem swój post, gdy odpowiedziałem w komentarzu. Dlatego dołączam też cytat. A mój komentarz to: Linux jest bezpłatny.

0
vijume napisał(a):

Bierz Maka i tyle, będzie dobry na wszystko poza światem .neta. Podajcie mi dowolny argument za Windowsem/Linuxem, a podam kontr za MacOS-em.

Czemu poza światem .NETa? Pracuję na MBP, nie narzekam jakoś mocno (tj. nie bardziej niż jak bym pracował z innymi technologiami).

0

Ja mam Dell XPS 15' 9520, + dołożyłem dodatkowe 32gb pod wirtualki i sprawdza się super.

A jak nie to pewnie Macbook Pro.

vijume napisał(a):

Bierz Maka i tyle, będzie dobry na wszystko poza światem .neta. Podajcie mi dowolny argument za Windowsem/Linuxem, a podam kontr za MacOS-em.

Do komputerów nie-maków można bezproblemowo włożyć 4tb lub 8tb (a jak się uprzesz to i więcej) i ram do 64gb :> a najdroższy mac, ma 1tb ssd?

0
vijume napisał(a):

Bierz Maka i tyle, będzie dobry na wszystko poza światem .neta. Podajcie mi dowolny argument za Windowsem/Linuxem, a podam kontr za MacOS-em.

W zeszłym roku byłem spontanicznie zmuszony do wygłoszenia prezentacji na Maku (nieswoim) i nie było to tylko przerzucanie slajdów, też musiałem otworzyć jakąś stronę w internecie i na żywo napisać kawałek kodu. Przeglądarka, to nie pamiętam, czy to był Chrome, czy Safari, a tekst pisałem w jakimś programie będącym na wyposażeniu standardowym OSX, o funkcjonalności podobnej do Notatnika z Windows.

W moim odczuciu dziwnie się to obsługuje, chociaż nie uważam, że sprzęt jest zły. Przy pisaniu tekstu niechcący zaznaczyłem fragment i nacisnąłem literę (spowodowało to usunięcie fragmentu tekstu), wcisnąłem odruchowo Ctrl+Z i wszystko zniknęło, musiałem poprosić właściciela kompa, żeby mnie uratował. Potem chciałem skopiować i wkleić, żeby dwa razy tego samego nie pisać, też już nie pamiętam co wcisnąłem, ale i z tym miałem kłopot i nie obeszło się bez pomocy (nie poradziłem sobie ani klawiaturą, ani myszką).

Po przygodach z klawiszami pomyślałem o rzeczy najzwyczajniejszej na świecie. Potrzebowałem otworzyć odnośnik w nowej karcie przeglądarki. Robiłem tak, jak robi się na każdym touchpadzie pozbawionym przycisków, a więc klikniecie w prawym dolnym narożniku. Jak nie prawy dolny, to prawy górny. Tu też musiałem poprosić o pomoc, już nie pamiętam co było nie tak i co zrobił właściciel.

Ostatecznie, zaprezentowałem wszystko, co chciałem zaprezentować, ale ile się namęczyłem, mimo, że to były takie same programy, jak na Windows czy Linux.

Nie mam nic do Apple i nie widzę nic złego w Makach, ale nie widzę sensu, żeby przepłacać, mieć wszystko inaczej, inne gniazdka, do których potrzebne są specjalne przejściówki (zupełnie, jak w Rosji, gdzie nawet tory kolejowe są inne, nie wspominając, że dawniej w produkcji elektroniki wiele rzeczy było inaczej niż w innych krajach), jak można mieć to wszystko na nie-Apple i według ogólnie przyjętych standardów.

A to, że komputer Apple ma procesor ARM (zwany jako M1) i może cały dzień pracować po jednym ładowaniu baterii to słaby argument (dla niektórych to ważne, ale dla mnie nie ma większego znaczenia).

0

Bardziej tez skupialem sie na samej wydajnosci laptopa oraz stawianie Docker + PHP, PgSQL. Myslicie, ze jest jakas roznica w wydajnosci przy uzywaniu Dockera z PHP?

0
poniatowski napisał(a):

Bardziej tez skupialem sie na samej wydajnosci laptopa oraz stawianie Docker + PHP, PgSQL. Myslicie, ze jest jakas roznica w wydajnosci przy uzywaniu Dockera z PHP?

Nie

0

Zależy czego oczekujesz. Mi zależało na mobilności i eleganckim wyświetlaczu i skończyłem z Asusem 13.3' z ekranem OLED, 16GB RAM itd. i sprawuje się ekstra. Do pisania kodu nie potrzeba jakichś ultra maszyn.

3

Najlepszy laptop dla programisty to taki za który nie musiał sam płacić a firma nie żałowała funduszy :D

0

Na pewno nie polecam delli a tym bardziej miksu dell + windows. Ilość bsodów jak za czasów xp'ków (np wczoraj wywaliło po odłączeniu stacji dokującej z kodem błędu, że problem sterownika grafiki, kiedys po wyłączeniu słuchawek bt itd.). Poza tym czas trzymania na baterii to jakiś żart. Nowy latitude trzyma mi krócej niż paru letni xD.

1

no patrz mam della z windowsem i nie mam z nim problemu

1

Mam dwa delete. Dell Precission 5520 (win10) oraz Dell Precission 5560 (win11). Zero problemow. Przynam, ze Docker + WSL + nginx + php to strasznie pozera cpu i ram. Czesto nawet na pod 100% jedno i drugie. A proces jest duzy i ram sporo. Dlatego tez pytam o Mac'a czy bedzie taka sama sytuacja.

0

Kiedys juz pracowalem na Mac OS w sumie. Z 3 lata moze dluzej. Jakos szalu niebylo w sumie. Dla mnie chyba totalnie jeden grzyb. Myslalem, ze moze ktos kto lepiej ode mnie sie zna, moze wypowie sie ?

0

A jak juz laptop na windzie to po prostu jaki? Czy ktos poleca jakas konkretna firme a moze nawet i model?

0

Na ten moment mam 3 dell'e latitude dwa 5421 w skrajnie roznych konfiguracjach tj na energooszczednym procku i7, 32gb ramu , ale z lepsza matryca i bardziej rozbudowanym konfigiem np z lepszymi kamerkami, drugi to najmocniejsza i5(bez grafiki w środku) jaka tam dawali, integra też chyba od intela ale nie pamietam + 64gb ramu z bieda matryca i reszta konfigu tez podstawowa, do tego mam starego latituda 5490.

I bardziej jestem zadowolony z kultury pracy i bezproblomowości tego 5490. Tylko juz staruszek niedomaga. I stosuje go juz tylko do ogladania filmów i zabieram go ze soba wszędzie.
A te latitude maja ciulowo zaprojektowane chłodzenie muszą stać na równym bo na kolanach czy czymś miękim to od razu łapie mega temperature.
Do tego ten z energooszczędna i7 trzyma w ciul krócej niz drugi na baterii i ogólnie znów muszę wszędzie chodzić z zasilaczem =.=.

Ostatnio zainstalowałem linuxa na tym mocniejszym to odczucie się troche poprawiło tak szybko nie wchodzi w obroty + kultura pracy na baterii o wiele większa.
Ale bsody z powodu wysypania się sterowników na windowsie łapały obydwa.

Wcześniej pare lat temu miałem precisiona konfig za prawie 15-18k(nie pamietam juz dokladnie) w tamtym modelu był montowany naped DVD (potrzebny wtedy mi był) to tak często serwis della wymieniał mi ten napęd, że w końcu wymienili mi na nowszy model bo akurat wyszedł.

Ogólnie po tym 5490 dałem dellowi ostatnia szanse i wiem, że w najlbiższym czasie nic nie kupie z ich stajni :p.

0

Nie napisałeś w ogóle co planujesz robić na tym komputerze, w jakich środowiskach zamierzasz pracować.

Ja aktualnie używam ThinkPada P51 (Core i7 7-gen).

Wcześniej używałem Precision M4600 (Core i7 2-gen), a przed nim był ThinkPad T60p (czasy Intel Core Duo), ThinkPad T43p (czasy Intel Centrino).

Trochę w P51 wkurza mnie:

  • klawiatura, ciągle zdarza mi się wciskanie "Insert" zamiast "Delete" (chyba nawyk po Dellu Precision)
  • wpychanie przez Lenovo aktualizacji na siłę (no ale można odinstalować Lenovo System Update)

Jestem za to bardzo zadowolony z:

  • możliwości rozbudowy (4 gniazda na pamięć RAM, miejsce na 2 dyski NVMe 2280 i 1 dysk 2,5)
  • baterii, która po 5 latach ma 80% pojemności (prawie cały czas mam włączone odcinanie ładowania przy 75%, do 100% ładuję tylko wtedy kiedy planuję długą pracę na baterii)
  • energooszczędności - można popracować kilka ładnych godzin na fabrycznej baterii
  • dość solidnej konstrukcji (nieporównywalnie trwalsza od notebooków spoza listy Dell/Lenovo/HP/)
  • wydajności (4 rdzenie, 8 wątków daje radę przy tym co robię)

Co do ilości RAM, wydajności CPU sądzę, że trzeba mieć jako programista jakiś zapas, albo możliwości rozbudowy. Przynajmniej w moim przypadku nigdy nie wiadomo jaki projekt będzie następny.

Co do procesora - i7 7-gen 4 rdzenie i 8 wątków mi wystarczało do wszystkiego co robiłem przez ostatnie 5 lat, a robię bardzo różne rzeczy. Trudno mi jest sobie wyobrazić po co programiście mocniejszy CPU. Prawdopodobnie obróbka video, grafiki, sieci neuronowe. Może kompilacja jajka linuksa trwała by znacznie krócej na nowszym CPU, ale tego się nie robi na codzień, przynajmniej mi sie przytrafiło coś takiego ze 2-3 razy w ciągu ostatnich kilku lat.

Mam aktualnie włożone 32GB RAM bo:

  • czasami pracuję z Android Studio które z emulatorem potrzebuje dużo RAM i dość mocnego CPU.
  • czasami odpalam lokalnie bazy danych, które mają po kilkadziesiąt GB i ustawiam kilka, czasami ustawiam kilkanaście GB bufora dla bazy.
  • czasami korzystam z wirtualizacji - do odpalania Linuxa, czasami innych wersji Windows jednocześnie

Ostatnio musiałem przełożyć 16GB z laptopa do innego komputera na kilka dni i przy projekcie Android + API Spring + MySQL zrobiło się trochę ciasno jeżeli chodzi o pamięć.

Mój następny laptop to będzie coś z matrycą 16:10 albo coś z jeszcze bardziej "kwadratowymi" proporcjami ekranu.

6
vijume napisał(a):

Bierz Maka i tyle, będzie dobry na wszystko poza światem .neta. Podajcie mi dowolny argument za Windowsem/Linuxem, a podam kontr za MacOS-em.

Podaje argumenty za Linuxami

  • działają również z zewnętrznymi monitorami - również 4k i większymi.
    Z makiem to był dramat - często kilka minut podłączania i rozłączania kabelka, aż mak załapie i jeszcze prawidłowo rozpozna rozdzielczość (z tym drugim to znalazłem rozwiązanie - można za 14$ kupić programik, który to rozwiązuje - SwitchResX).
  • standardowy najgłupszy menadżer okienek z ubuntu da się obsługiwać wygodnie klawiaturą i nie ma problemu z tilowaniem okien i przemieszczaniem miedzy pulpitami, to samo w macos to niezła żonglerka myszką,
  • na koniec szybkokość - ale to dotyczy maków na i9 - ten sam build w zasadzie w takich samych warunkach na dell precision 5570 ~ 6 minut na i9 maku - ~ 15m 10 sekund.

Do tego tony innych wkurwiających drobnostek (głównie macos).

Własnie się przeniosłem z maka na della (w pracy) - jaka ulga.

0

Polecacie jakis sklep, gdzie najlepiej kupic tego laptopa? Najlepiej online. Raczej kupi Dell Precission 5570.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1