Function

rk7771

function - słowo kluczowe języka Delphi

Funkcje (function) w konstrukcji są bardzo podobne do procedur. Mogą również wykorzystywać parametry funkcjonalne podobne do tych jakie wykorzystują procedury. Jednakże w przeciwieństwie do procedur, funkcje powinny zawsze posiadać rezultat swojego działania.

Nazwę funkcji podaje się bezpośrednio po zarezerwowanym słowie function. Identycznie jak w przypadku procedur, raz zedeklarowaną funkcję można wielokrotnie wywoływać w programie.

Więcej informacji na temat funkcji i procedur możesz znaleźć w artykule: Procedury i funkcje

Zobacz też:

4 komentarzy

Poprawiłem trochę kod na bardziej "czysty" :)

Ech, jakoś nie pokolei :) - zazwyczaj najpierw się definiuje funkcję, a potem dopiero ją wywołuje. Taka konstrukcja zadziała, ale jest tak po barbarzyńsku napisane.
Po drugie, to to co jest w przykładzie, to jest metoda, nie funkcja. Funkcja nie jest elementem obiektu ani klasy.
Trzecią sprawą jest pytanie, po co w tym przykładzie przekazujesz parametr z do tej funkcji, jeśli nigdzie jej nie wykorzystujesz?
Czwarta rzecz: Możnaby zaznaczyć, że zamiast przypisywać pod result można przypisać rezultat pod nazwę funkcji. I podać różnicę w tych zastosowaniach.

Teraz lepiej !

Co Ty żeś tu wymodził...
Pierwszy przykład w ogóle nie zadziała. Gdzie masz zwracany jakikolwiek rezultat? I co właściwie ma robić funkcja z pierwszego przykładu(bo raczej nie wygląda jak dodawanie dwóch liczb).

Rozumiem, że drugi przykład zakończyłeś:
r:=result
specjalnie, żeby pokazać, że do tego też można przyrównywać?